Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Elektronik sigaraların (e-sigara) popülaritesi son on yılda ABD'de hızla artmıştır. E-sigaranın asıl kullanım amacı, sigara içenlerin sigarayı bırakmasına yardımcı olmak olsa da sigara içmeye başlamaları için teşvik edici bir faktör olma riski de göz ardı edilmemelidir. Eldeki kanıtlara dayanarak, Dartmouth araştırmacıları, nüfus düzeyinde e-sigara kullanımı ile ilgili sağlık yararları ve zararları arasındaki dengeyi ölçtüler ve e-sigaraların, sonunda sigara içen kişi haline gelen ergen ve genç yetişkin sayısını önemli ölçüde artırabildiğini buldular.

ABD’li araştırmacı ekibi, ulusal sağlık ve tütün kullanım araştırmaları anketleri ve yayınlanmış literatürden yararlanarak, sigara içenler arasında e-sigara kullanımı ile sigarayı bırakanları ve hiç sigara içmemişlerde e-sigara kullanımı ile sigara içicisi haline gelenleri inceleyerek kazanılan veya kaybedilen toplam beklenen yaşam süresini beklenen hesapladılar. Elde edilen sonuçlara göre e-sigaralar, sigara içicisi haline gelen ergenlerin ve genç yetişkinlerin sayısını önemli ölçüde artırabileceğinden, 1,5 milyondan fazla hayat kaybına yol açabilir.

Yarardan Ziyade Zarar Getiriyor

Sonuçlar, e-sigara kullanımına ilişkin mevcut bilimsel kanıtlara ve sigara kullanımına kıyasla e-sigara kullanımının göreceli zararıyla ilgili iyimser varsayımlara dayanarak, e-sigara kullanımının faydadan ziyade nüfus düzeyinde daha fazla zarara yol açtığını gösteriyor. Tütün kullanımını kontrol çabaları, 1990'lı yıllardan beri gençlerin sigara içme düzeyinde önemli bir azalmaya yol açarken, e-sigaralar bu eğilimi yavaşlatma veya hatta tersine çevirme potansiyeline sahiptir.

E-sigaralar gelecekte net nüfus düzeyinde bir fayda sağlayacaksa, gençler ve genç yetişkinler arasında e-sigara kullanımını azaltmak için etkili ulusal ve yerel çabalara ihtiyaç vardır. Ayrıca, çocuk dostu lezzetlerin (örneğin, meyve aromalı e-sigaralar) mevcudiyetini azaltarak ve bilinen toksin seviyesini azaltan ürün standartlarını düzenleyerek, ergenlere ve genç yetişkinlere hitap eden e-sigaralar yapan düzenleyici boşlukları da kapatmamız gerekiyor.

Medikaynak Referanslar

Soneji SS. et al. Quantifying population-level health benefits and harms of e-cigarette use in the United States. PLOS ONE, 2018; 13 (3): e0193328 DOI: 10.1371/journal.pone.0193328

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler