Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Çoğu insanın ellerinde hafif bir titreme, tıbbi ismiyle "tremor mevcuttur. Bu titreme özellikle eller vücudun önündeyken belirgin olabilir. Titremelerin ciddiyet derecesi değişkendir ve çeşitli koşullar bu titremelere daha belirgin neden olabilir.

Titreme Nedir?

Titreme, yaygın bir hareket bozukluğudur. İstemsiz, ritmik bir kas kasılması titremelere neden olur. Titreme, en sık ellerde görülür, ancak kollarda, kafalarda, ses tellerinde, gövdede ve bacaklarda da oluşabilir. Titreme, aralıklı olabilir, her seferinde sıklıkla veya sürekli olarak gerçekleşebilir. Bazen titreme kendi kendine ortaya çıkar ve başka zamanlarda da altta yatan bir sağlık sorununa işaret edebilir. Titreme bireylerde el sıkışma, yazma ve çizmede zorluklara yol açabilir. Bu kişiler ayrıca, çatal bıçak gibi aletleri ve kapları kullanma konusunda da sorun yaşayabilir. Tıpta tanımlanmış 20'den fazla titreme türü vardır, ancak bu tiplerin çoğu iki ana kategoriye ayrılır:

  • Dinlenme titremeleri: Bunlar, eller kucakta dinlenmede olduğu gibi kaslar gevşetildiğinde meydana gelir.
  • Eylem titremeleri: Titremelerin büyük kısmı eylem titremeleridir. İsteğe bağlı hareket nedeniyle kaslar kasıldıklarında meydana gelirler.

El Titremesi Nasıl Önlenir?

Eğer hipertiroidizm gibi altta yatan bir durum titremeden sorumluysa, kişi tedavi gördüğü zaman genellikle bu durum da ortadan kaybolur. Eğer titreme bir yan etki ise, kişi ilaç değiştirdiğinde sıklıkla yok olur. Aşağıdakiler de yardımcı olabilir:

  • Yaşam tarzı değişiklikleri: Kafein ve amfetaminler gibi titremelere neden olabilecek maddelerin tüketimini sınırlamak veya tamamen bırakmak, titremeleri azaltabilir veya ortadan kaldırabilir.
  • Fiziksel tedavi: Bu yaklaşım, koordinasyon ve dengeyi arttırırken kas kontrolünü, işleyişini ve gücünü artırabilir. Meslek terapistleri titremelerle yaşayan insanların günlük aktivitelere devam etmelerine yardımcı olabilir.
  • Psikolojik teknikler: Eğer titremelerin bir endişe veya panikten kaynaklandığı düşünülüyorsa, bu bireyler nefes egzersizleri gibi rahatlama tekniklerini uygulamaktan yararlanabilir.

Eller, yaşlandıkça daha fazla titreyebilir. Bazı ilaçlar, kafein ve uyarıcı maddeler de titremeye neden olabilir. Uzmanlar titremeler devam ederse veya günlük aktivitelerin önüne geçecek kadar kötüleşirse, bireylerin tıbbi yardım almasını tavsiye ediyorlar.

Medikaynak Referanslar

What does it mean if you have shaky hands? Last reviewed Tue 19 June 2018 By Amanda Barrell Reviewed by Stacy Sampson, DO

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler