Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Elinize aldığınız en hassas ve değerli şey nedir? Günlük işinizde herhangi bir hatanın birinin hayatını etkileyeceğini bilerek insan yumurtaları ile uğraşsanız ne hissederdiniz?

Tipik yumurta toplama, sağlıklı bir kadının haftalarca hormon tedavisi almasını ve daha sonra yumurta almak için bir operasyon geçirmesini gerektirir. Bu zor elde edilmiş değerli yumurtalar in vitro olarak döllenir ve gelecekteki transfer için en iyi embriyolar seçilir. Ancak tüm transferler başarılı olmaz, bu da bir in vitro fertilizasyon (IVF) döngüsünden elde edilen fazla embriyoların gelecekteki transferler için saklanmak üzere dondurulma uygulamasına yol açmıştır. Bu, yaş veya kemoterapi gibi tedaviler nedeniyle doğurganlığı risk altında olanlara transferleri geciktirme olanağı sağlar. AIP Yayınevinden Biomicrofluidics dergisinde, İran'daki Ulusal Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü ve Kanada’da McGill Üniversitesi ile British Columbia Üniversitesi'nden araştırmacılar, embriyodaki suyun kriyoprotektan ile yer değiştirmesi sonucu sağlanan embriyo vitrifikasyon sürecini otomatikleştirmek için bağımsız bir mikroakışkan sistemi sunuyor.

Su, sıcaklığı düşük bir sistemin düşmanıdır. Embriyolar dondurulmadan önce, içindeki su kriyoprotektan ile değiştirilmelidir. Ancak suyun aniden çıkarılması embriyoları öldürür, bu nedenle geleneksel olarak embriyolara artan konsantrasyonda damlalar halinde kriyoprotektan uygulanır. Bu işlem ve yıkama adımları pipetleme adımları artırır. ‘Embriyolar aynı yerde kalsa ve kriyoprotektan onlara gelse nasıl olur? Mikroakışkan sistemler akış ve konsantrasyonu kontrol etmede gerçekten iyidir,’ diyor Ulusal Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü'nde yardımcı doçent Mojtaba Dashtizad.

Araştırmacıların mikroakışkan sistemi embriyo yerleştirilmesi için bir alan, içine yavaşça kriyoprotektan vermek için üç kanal ve suyun çıkışı için bir kanal içerir. Çipin tek girişli tasarımı, teknisyenlerin kriyoprotektan çözeltiyi ekleme, embriyoyu yerleştirme ve işlem tamamlanana kadar bekleme görevlerini basitleştirir. Kriyoprotektan konsantrasyonu çip tarafından otomatik olarak ayarlanır. Geleneksel kriyoprezervasyon yönteminin aksine, yeni yaklaşım embriyoları yavaş ve sürekli artan kriyoprotektan konsantrasyonuna maruz bırakır.

Dashtizad "Genetik çalışmalarımız bunun kriyoprezervasyonun neden olduğu moleküler hasarı azalttığını gösteriyor. Ve embriyolar daha hızlı ve daha düşük bir kriyoprotektan konsantrasyonu ile dondurulabilir- bu kimyasalların toksisitesi nedeniyle büyük bir avantaj.’ dedi. Bu yaklaşım, kriyoprezervasyon iş akışının basitleştirilmesini, daha tekrarlanabilir olmasını ve insan hatası olasılığının azaltılmasını sağlar. Dashtizad ‘Bulgularımız, kriyoprotektanın damlalıkla uygulanmasından kademeli konsantrasyon kontrollerine geçmenin önemini vurgulamaktadır. Bunlar sonuçta dondurma işlemi sırasında embriyolara verilen hasarı azaltabilir ve bizi yardımlı üreme verimini ve gelecekteki bebeklerin sağlığını iyileştirmeye bir adım daha yaklaştırır.’ diye ekledi.

Medikaynak Referanslar

Embryo cryopreservation minimizes cryoinjuries, offers hope for would-be parents ScienceDaily-May 18, 2021
https://www.sciencedaily.com/releases/2021/05/210518114822.htm

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler