Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yüz mimikleri sosyal etkileşimlerde sözsüz iletişimin önemli bir biçimidir ve daha önceki çalışmalar, bilgisayar tarafından üretilen yüz modellerinin, ifade ve alan üzerindeki değişimlerinin yanı sıra zaman içindeki değişimlerin insanların yüzleri nasıl okuması gerektiğini sistematik olarak incelemek için yararlı olabileceğini göstermektedir. Bilgisayarlı animasyonlu 3D yüzler kullanarak yapılan son araştırma başarılı bir gülümseme için daha az şeyin gerektiğini gösteriyor.

Bu çalışmanın araştırmacıları, 802 katılımcıya 3D bilgisayar animasyonlu yüz modelleri serisi sundular. Her modelin ifadesi, ağız açısını, gülümsemenin boyutunu ve dişlerin gösterilme derecesini değiştirecek şekilde ayarlamalar yapıldı ve katılımcılara gülümsemeleri etkililik, gerçeklik, hoşluk ve algılanan duygusallık temelinde derecelendirmesi istendi. Araştırmacılar, etkili, hakiki ve keyifli olarak nitelendirilen başarılı bir gülümsemenin, "daha fazlası her zaman daha iyidir" ilkesine ters düşebileceğini keşfetti; çünkü elde edilen sonuçlara göre daha fazla diş gösteren daha büyük bir gülümseme aslında daha az iyi algılanabiliyor. Başarılı gülümsemeler, bu nedenle dişlerin, ağzın açısının ve gülümseme seviyesinin optimal bir dengesine sahip olmaktadır. Gülümsemeler, simetrik olarak geliştirildiyse, yüzlerin sol ve sağ tarafı 125 milisaniye içinde senkronize edildiklerinde daha başarılı olarak değerlendirildi.

Aşağıdaki şekillerde kullanılmış olan farklı modeller görülüyor. Bu modeller arası kıyaslamaya göre diş şovunun arttırılması a seçeneğinde daha düşük puanlanırken b seçeneğinde daha başarılı bir puan almış.

Çalışmada elde edilen sonuçlar insanlara başarılı bir gülümsemenin formülünü veriyor.

Medikaynak Referanslar

Helwig NE, et al. Dynamic properties of successful smiles. PLOS ONE, 2017; 12 (6): e0179708 DOI: 10.1371/journal.pone.0179708

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler