Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Araştırmacılar, daha fazla aşırı işlenmiş gıda tüketen yetişkinlerin daha fazla olumsuz zihinsel semptom bildirdiğini ileri sürüyor.

Şekerli içecekleri, işlenmiş et ürünlerini ve paketlenmiş atıştırmalıkları seviyor musunuz? Daha fazla aşırı işlenmiş gıda tüketen bireylerin daha fazla olumsuz zihinsel sağlık semptomlarına sahip olup olmadığını araştıran yeni bir araştırmaya dayanarak yeniden düşünmek isteyebilirsiniz.

Aşırı işlenmiş gıdalar uygun, düşük maliyetli ve hazırlanması kolay olmasına rağmen, işlenmiş gıda maddelerinin endüstriyel formülasyonlarının gıda değeri düşüktür. Orijinal ve doğal gıdalardan yoksun gıda ürünleri kapsamlı fiziksel, biyolojik ve kimyasal süreçlerle üretilmektedir. Aşırı işlenmiş gıdalar tipik olarak tatlandırıcı, renklendirici, emülgatör ve diğer katkı maddeleri içerir.

Aşırı işlenmiş gıda tüketimi ve depresyonla ilgili bazı kanıtlar olsa da, anksiyete ve zihinsel olarak sağlıksız günler dahil olmak üzere diğer olumsuz zihinsel sağlık semptomlarına ilişkin veriler azdır.

Florida Atlantik Üniversitesi'nden Schmidt Tıp Fakültesi araştırmacıları yüksek miktarda aşırı işlenmiş gıda tüketen bireylerin depresyon, anksiyete ve zihinsel olarak sağlıksız günler de dahil olmak üzere önemli ölçüde daha fazla olumsuz semptom bildirip bildirmediğini belirlemek için Amerika Birleşik Devletleri nüfusunun ulusal olarak temsili bir örneğini araştırdı.

ABD Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi'nden 18 yaş ve üstü 10.359 yetişkinde hafif depresyon seviyesi, zihinsel sağlıksız gün sayısı ve endişeli gün sayısını ölçtüler.

Public Health Nutrition dergisinde yayınlanan çalışmanın sonuçları, en az tüketenlere kıyasla işlenmiş gıdaları en fazla tüketen bireylerde hafif depresyon semptomlarında istatistiksel olarak anlamlı artışlar olduğunu gösterdi. Bu çalışmadan elde edilen bulgular benzer aşırı işlenmiş gıda alımlarına sahip diğer Batılı ülkelerin yanı sıra tüm ABD için genelleştirilebilir.

Yazarlardan Dr. Eric Hecht: "Gıdaların aşırı işlenmesi besin değerini düşürür. Ayrıca aşırı işlenmiş gıdalarda yüksek miktarda şeker, doymuş yağ ve tuz bulunurken protein, lif, vitamin ve mineral düzeyleri düşüktür. ABD'de paketlenmiş gıdaların en az %70'i aşırı işlenmiş gıda olarak sınıflandırılıyor ve Amerikalılar tarafından tüketilen tüm kalorilerin yaklaşık %60'ını temsil ediyor." dedi.

Araştırmacılar çalışma için Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından yakın zamanda benimsenen ve yaygın olarak kullanılan bir sistem olan NOVA gıda sınıflandırmasını kullandı. NOVA, yiyecek ve içecekleri dört gruba ayırmak için gıda işlemenin doğasını, kapsamını ve amacını dikkate alır: işlenmemiş veya minimum işlenmiş gıdalar, işlenmiş mutfakta kullanılan malzemeler, işlenmiş gıdalar ve aşırı işlenmiş gıdalar.

Prof. Dr. Charles H. Hennekens: "Bu çalışmadan elde edilen veriler, aşırı işlenmiş gıda tüketiminin zihinsel sağlık semptomları üzerindeki olumsuz etkilerine ilişkin artan kanıtlara önemli katkıda bulunuyor. Bu tanımlayıcı verilerden oluşturulacak birçok hipotezi test etmek için analitik epidemiyolojik araştırmalara ihtiyaç var." dedi.

Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü'ne göre, yaklaşık 5 yetişkinden 1'i zihinsel sağlık sorunu yaşıyor. Depresyon ve anksiyete de dahil olmak üzere bu sorunlar morbidite, engellilik ve mortalitenin önde gelen nedenlerini oluşturuyor.

Medikaynak Referanslar

Florida Atlantic University. Feeling anxious or blue? Ultra-processed foods may be to blame: Researchers find U.S. adults who consume more ultra-processed food report more adverse mental symptoms. ScienceDaily. 25 August 2022.

www.sciencedaily.com/releases/2022/08/220825091343.htm

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler