Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Bakteriyel enfeksiyon hastalıkları ile mücadelede antibiyotiklerin yeri yadsınamaz. Ancak bilim insanları antibiyotiklere alternatif olarak altın nanodiskler ve ışık kullanarak bakterileri saniyeler içerisinde yok edebilen bir yöntem geliştirdi. Bu yeni yöntem hastanelere yaygın enfeksiyon hastalıklarını antibiyotik ilaçlarını kullanmadan tedavi etme imkanı sağlayabilir.

Sistemin çalışma prensibi ışınla ısıtıldığında etrafındaki bakterileri öldürebilen altın nanodisklere bağlı. Geliştirilen bu yöntemde altın labaratuvarda nanometre boyutunda küçültülerek disklere dönüştürüldü. 1 nanometre, 1 metrenin milyarda biri, uzmanlar insan saçının 50 bin ile 100 bin nanometre çapında olduğunu belirtiyor.

ABD merkezli Houston Üniversitesi’nde çalışan araştırma ekibinden Prof. Dr. Wei-Chuan Shih, "Bakterilerin 5-25 saniye gibi kısa bir zaman arasında öldüğünü gözlemledik. Bu çok hızlı bir süreç dedi. Prof. Shih, "Bu yöntem çevremizi bakterilerinden arındırmak için kullanılan, kaynar su dökmek, metalleri yüksek sıcaklıktaki fırınlara koymak gibi geleneksel yöntemlerden çok daha hızlı diye belirtti.

Şimdilik insanların tedavisinde kullanılamayan bu yöntemin amacı hastalığa sebep olan bakterileri dışarıda yok ederek insanlara bulaşmasını engellemek. Bu yöntemin uygulanmasıyla yoğun antibiyotik kullanımı nedeniyle bakterilerde gelişen direncin ortadan kalkacağı tahmin ediliyor.

Medikaynak Referanslar

 Santos G. et al. Photothermal inactivation of heat-resistant bacteria on nanoporous gold disk arrays Optical Materials Express Vol. 6, Issue 4, pp. 1217-1229 (2016)

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler