Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Uluslararası Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Günü kutlamalarında Nature Africa, farklı kariyer aşamalarındaki beş araştırmacıyla çalışmaları ve karşılaştıkları zorluklar hakkında konuştu.

Keneiloe Molopyane

Bir arkeolog ve biyolojik antropolog olan Keneiloe Molopyane, Witwatersrand Üniversitesi (Wits) Derin İnsan Yolculuğunu Keşfetme Merkezi'nde doktora sonrası araştırma görevlisi. İnsanlığın Beşiği Dünya Mirası Cradle Sit Alanı'ndaki Gladysvale Mağarası'nın baş araştırmacısı ve Cradle'da yeni bir alandaki fosillerin tanımlanma çalışmasında etkin rol alıyor.

2021'de National Geographic Society Emerging Explorer unvanı aldı. Arkeoloji ve paleoantropoloji tutkusunu 'nefes alma ihtiyacı' gibi diye tanımlıyor. "Bir bilim insanı olarak, tarih kitaplarında adımın geçmesini ve insan olmanın ne anlama geldiğine dair anlayışımızı değiştirmeyi istedim." diye ekliyor.

Kimberley Şapeli

Wits'teki Evrim Çalışmaları Enstitüsü'nde doktora sonrası araştırma görevlisi olan Kimberley Chapelle, kariyerinde azminin öneminin farkında. Araştırma odağı, Diplodocus veya Brachiosaurus gibi uzun boyunları olan ancak çok daha küçük olan ve iki ayak üzerinde yürüyen dinozorların eski ataları.

"Bunun en önemli örneği Massospondylus carinatus'tur. Bu, Güney Afrika'da en çok bulunan dinozor. Yüzlerce fosil bulundu. Bunların boyutları, hala yumurtalarında olan embriyolardan yavrulara, gençlere ve yetişkinlere kadar değişiyor. Dinozorlarda bir yaş serisine sahip olmak nadirdir; bu Erken Jura yaratığının nasıl yuva yaptığını, büyüdüğünü ve hareket ettiğini daha iyi anlamamızı sağladı." diyor.

Bilimde kadınların beklentilerini iyileştirmek için yapılacak çok şey olduğunu söylüyor.

Anusuya Chinsamy-Turan

Profesör, yazar ve ünlü bir paleo-biyolog olan Anusuya Chinsamy-Turan, Cape Town Üniversitesi Biyolojik Bilimler Bölümü'nde 1991 yılında doktorasını tamamlamış. Kendi alanındaki genç araştırmacıların karşılaştığı zorlukları anlıyor.

"Güney Afrika'da bilim alanında siyahi bir kadın olmak ilk günlerde özellikle zordu. Burslara ve araştırma desteğine erişim kesinlikle kolay değildi ve alanım beyaz erkek egemenliğinde olduğu için uyum sağlamak hiç kolay olmadı. Bence bugünlerde siyahi kadınların burslara erişmesi daha kolay gibi görünüyor. Yine de siyahi kadınların araştırma çevrelerine 'kabul edilmesinin' bir sorun olduğunu düşünüyorum ve kötü şöhretli 'beyaz/yaşlı erkek' ağı geçerliliğini koruyor gibi görünüyor." diyor.

Chinsamy-Turan, dinozorların ontogenetik büyümesi üzerine ilk yayın yapan ve dinozorlar için büyüme eğrilerini çizen ilk bilim insanı.

Lauren Schroeder ve Rebecca Rogers Ackermann

Cape Town Üniversitesi İnsan Evrimi Araştırma Enstitüsü'nün (HERI) eş direktörü Rebecca Rogers Ackermann ve Kanada'daki Toronto Mississauga Üniversitesi'nde yardımcı doçent olan Lauren Schroeder, insan evrimi araştırmalarında son 50 yılda çok şeyin değiştiğini savunuyorlar.

Temsil açısından ilerleme kaydedildiğini, ancak alınacak çok yol olduğunu düşünüyorlar. 1972 ile 1977 arasında Journal of Human Evolution'daki makalelerin %87'sinin ilk yazarı erkekti ve %3'ten azı Afrika veya Güney Amerika'dandı. 2016 ile 2021 arasında bu oranlar sırasıyla %59 ve %4 oldu.

Medikaynak Referanslar

Elsabe Brits, Breaking down barriers, Nature Africa, 12 Feb 2023 

https://doi.org/10.1038/d44148-023-00045-y 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler