Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

İki yeni çalışma, doğum sırasında ağrılarını hafifletmek için epidural anestezi alan hamile kadınların otizmli çocuk sahibi olma ihtimalinin diğerlerinden daha fazla olmadığını gösteriyor. Uzmanlar, daha önceki araştırmaların bu uygulamanın yavrularda otizm riskini artırabileceğini öne sürdüğünü, ancak bir çift çalışmaların bu endişeyi sonsuza dek sonlandırması gerektiğini söylemektedir.

Iowa City'deki Iowa Üniversitesi anestezi anabilim dalı başkanı ve çalışmanın eş yazarlarından Cynthia Wong "Ebeveynler, epidural kullanımı ile otizm spektrum bozukluğu arasında bir bağlantı olmadığına ve mevcut kanıtlara dayanarak, otizm spektrum bozukluğu riskinin doğum sırasında epidural kullanılıp kullanılmayacağına ilişkin kararın dikkate alınması gerekmediğine dair güvencede hissedebilir " demiştir.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre iletişim kurma ve başkalarıyla ilişki kurma yeteneğini etkileyen bir dizi gelişimsel bozukluk için bir şemsiye terim olan otizm spektrum bozukluğu, ABD’deki her 54 çocuktan birini etkilemektedir. Bir çalışma, anneleri doğum sırasında epidural alan % 19'u da dahil olmak üzere 480.000'e yakın Danimarkalı çocukta otizm riskine baktı. Yaklaşık yedi yıllık takip çocuklarda epidural ile otizm riski arasında bir bağlantı olmadığını göstermiştir.

Kopenhag Üniversitesi Hastanesi-Rigshospitalet'te araştırmacı ve çalışma ortak yazarı Dr. Anders Mikkelsen, "Mevcut kanıtlar göz önüne alındığında, klinisyen olarak benim görüşüm epiduralle doğumun çocuklarda otizme neden olmadığıdır.Epiduralle doğum genellikle doğum ağrısını hafifletmek için diğer yöntemlerden daha güvenli ve daha etkili olarak kabul edilir. ' demiştir. Ridgewood, New Jersey Simons Vakfı Otizm Araştırma Girişimi'nde SPARKforAutism.org’un bilimsel direktörü Pamela Feliciano, " Otizm geliştirme riskleri genetik ve çevreseldir" diye eklemiştir.

Araştırma ile hiçbir bağlantısı olmayan Feliciano, "On yıldan fazla süre içinde doğmuş yaklaşık yarım milyon bebekte yapılan epiduralların artmış otizm riski ile ilişkili olmadığını açıkça gösteriyor. Bu çalışmanın sonuçları, doktorların endişeli ebeveynlere risk olmadığını daha etkili bir şekilde iletmelerine yardımcı olacak" diye eklemiştir. İkinci bir raporda, doğum sırasında epidural alan Kanada, British Columbia'dan kadınlar, otizmli bir çocuğa sahip olma riskinde küçük bir artış gösterdi, ancak yazarlar, bir çocuğun otizm gelişme şansını artırabilecek diğer tüm faktörleri tam olarak kontrol edemediklerini belirtmiştir.

Bu faktörler arasında yüksek tansiyon öyküsü, uzun süren doğumlar, kolaylaştırılmış doğum yapma olasılığı, antibiyotik kullanımı ve bebeğin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde zaman geçirme riskinde artış bulunmaktadır. Araştırmacılar, çalışma süresi boyunca iki veya daha fazla bebeği olan annelere baktıklarında ve her birinin o anki doğumlarının ile öncekini karşılaştırdıklarında, bu risk ortadan kalkmıştır. Vancouver'daki British Columbia Üniversitesi'nde kadın hastalıkları ve doğum profesörü olan çalışmanın ortak yazarı Gillian Hanley, "Bu, doğum ve doğum sırasında epidural kullanım ile otizm spektrum bozukluğu arasında önemli bir ilişki olmadığını gösteren güven verici bir bulgudur" demiştir.

Medikaynak Referanslar

Gillian E. Hanley, PhD; Celeste Bickford, BSc; Angie Ip, MD; et al. 'Epidural Analgesia and Autism Spectrum Disorder' by Journal of the American Medical Association, Sept. 28, 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler