Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Östrojen reseptör pozitif (ER +) / insan epidermal büyüme faktörü reseptörü 2 negatif (HER2-) ileri evre veya metastatik meme kanseri, en sık görülen metastatik meme kanseri alt tipidir ve bu kanser türünde kür elde etmek günümüz şartlarında mümkün değildir. Bu hastalıktaki medyan genel sağkalım süresi ise 24.8 ay olarak ölçülmüştür (% 95 güven aralık, 21.3-30.3).

Meme kanserinde önemli bilim insanlarından biri olan Prof Dr Gül Başaran’ın önderliğinde Avrupalı araştırmacılardan oluşan bir grup, ER+ ve HER2- metastatik meme kanseri tedavisinde karşılanmamış tıbbi ihtiyaçları tanımladıkları bir araştırma yazısı yayınladılar. Araştırma Cancer Treatment Reviews dergisinde yayınlandı.

ER+ ve HER2- metastatik meme kanserinde metastazların sıkça görülen yerler kemik, iç organ ve beyin olup, hastanın işleyişini, yaşam kalitesini (QoL) ve iş verimliliğini olumsuz etkileyen belirgin semptomlara neden olur. Kılavuzlar, endokrin terapinin (ET), hızlı tümör tepkisi gerekmediği veya ET direncinden şüphelenilmediği sürece, sınırlı visseral metastazdan bağımsız olarak, ER + metastatik meme kanserli hastaların birinci basamak tedavisi olarak kemoterapiye tercih edildiğini belirtmektedir.

Çok Sayıda Karşılanmamış İhtiyaç Mevcut

Birinci basamak metastatik meme kanseri tedavisi için% 40'a varan yanıt oranları rapor edilmiş olmasına rağmen, ilk müdahale edenlerin çoğunluğu sonuçta ET direnci geliştirir. ET'nin ilk ve sonraki basamaklar arasındaki etkinliği hızla düşmesine rağmen, bazı hastalar gerekirse daha erken kemoterapi alabilmektedir. Geçtiğimiz on yılda ER + / HER2- ileri veya metastatik meme kanserli hastalar için yeni tedaviler onaylanmış olsa da, ne hayatta kalma ne de QoL'de anlamlı bir iyileşme gözlenmemiştir.

Bu hasta grubu için bu sebeple çok sayıda karşılanmamış tıbbi ihtiyaç mevcuttur. Daha iyi sağkalım, yaşam kalitesini sürdürmek veya geliştirmek ve hastaların bakımını yürüten sağlık hizmet mensuplarına yardımcı olmak için tedavi seçiminin önemini vurgulamak gibi çok sayıda ihtiyaç tanımlanabilir.

Medikaynak Referanslar

Başaran GA et al. Ongoing unmet needs in treating estrogen receptor-positive/HER2-negative metastatic breast cancer. Cancer Treat Rev. 2017 Dec 6;63:144-155. doi: 10.1016/j.ctrv.2017.12.002. [Epub ahead of print]

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler