Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Hong Konglu bir bilimadamı erken otizm veya otizm riskini belirlemek amacıyla altı yaşa dek çocukların retinalarını taramak için makine öğrenimi ve yapay zeka kullanılan bir yöntem geliştirmiştir.

Hong Kong Üniversitesinde profesör olan Benny Zee'ye göre, retinal göz taraması çocuklarda erken tanı ve tedavi sonuçlarını geliştirmeye yardımcı olabilir. Zee'ye göre, "erken müdahale çok önemlidir."

Bu yöntemde, gözdeki kan damarları fiber katmanları içeren birçok unsuru analiz eden yeni bir bilgisayar yazılımı yüklü yüksek çözünürlüklü bir kamera kullanılmaktadır.

Bu teknoloji, otizm riski altındaki çocukları teşhis etmek ve onları en kısa zamanda tedavi programlarına yönlendirmek için kullanılabilir.

Bu teknoloji kullanılarak, 46 otizmli ve 24 kontrol grubu olarak yetmiş çocuk test edilmiştir. Teknoloji otizmli çocukların yüzde 95.7 kadarını teşhis edebilmiştir.

Otizm uzmanları bu bulgulardan memnun olmakla birlikte, belirgin göstergeler mevcut olduğunda dahi ebeveynleri çocuklarının otizmli olduğuna inanmakta güçlük çekmektedir. Özel bir otizm tedavi merkezini yöneten Dr. Caleb Knight'a göre, "Çoğunlukla, ebeveynler başlangıçta bu durumu inkar edecektir". "Bunun gibi bir tıbbi bir test veya biyolojik markere sahipseniz, ebeveynleri kısa sürede ikna edebilir ve böylece çocukları daha hızlı tedavi edebilirsiniz." diye eklemiştir.

Medikaynak Referanslar

HK Scientist Develops Retinal Scan Technology to Identify Early Childhood Autism - Medscape - Mar 15, 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler