Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

2002'de Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Organ Alım ve Nakil Ağı (OPTN) Karaciğer transplantasyonunda öncelik vermek için Son Evre Karaciğer Hastalığı (MELD) skorunu benimsemiştir. Böbrek yetmezliğinin varlığı MELD skorunu ve böylelikle karaciğer nakli önceliğini artırır. Karaciğer nakli adayları için daha geniş kabul kriterleri ve MELD skorunun evrensel uygulanması nedeniyle, karaciğer nakli sırasında böbrek yetmezliği olan hastaların oranı artmıştır, bu da eş zamanlı karaciğer-böbrek (SLK) nakillerinde artışa neden olmuştur. OPTN verileri, 2014 yılında nakledilen edilen tüm ölen donör böbreklerin (DDK) % 5'inin SLK olarak ayrıldığını göstermektedir. Bu böbreklerden yaklaşık yarısı böbrek transplantasyonu için geleneksel endikasyonları olan alıcılara, diğer bir deyişle metabolik hastalıklara veya uzamış diyaliz bağımlılığına tahsis edilmiştir. Karaciğer transplantasyonuna göre böbrek transplantasyonunun optimal zamanlaması bilinmemektedir. SLK transplantasyonu uygulaması son yıllarda ciddi bir incelemeye girmiş ve OPTN tarafından 10 Ağustos 2017 tarihinde yeniden düzenlenmiştir.

Böbrek transplantasyonu için konvansiyonel endikasyonu olmayan karaciğer nakli adayları için, karaciğer-böbrek transplantasyonu için, eski sistem (pre-OPTN), 10 Ağustos 2017'den bu yana yeni Organ Tedarik Transplantasyon Ağı sistemi (OPTN) ve eşzamanlı karaciğer böbrek transplantasyonun kısıtlayan iki strateji ("safety net and "stringent ) olmak üzere dört strateji mümkündür.

OPTN ile Daha İyi Sonuçlar

Amerika’dan araştırmacılar, bu dört stratejiyi karşılaştırmak için modifiye edilmiş bir maliyet etkililik analizi kullandılar. Ölü donör böbrekleri (DDK) ve yaşam yılına (LY) göre etkililik ve karaciğer transplantasyon alıcılarında kaliteye göre ayarlanmış yaşam yılı (QALY) ile maliyeti ölçtüler. Modeli, Transplantasyon Alıcıları için Bilimsel Kayıt Defteri verilerine karşı doğruladılar.

Analizde, OPTN, "safety net ve sıkı "stringent stratejileri, LY, QALY ve DDK dağıtımı açısından sırasıyla OPTN> "safety net > stringent strateji olmak üzere verimli sınırda yer aldı. Pre- OPTN sistemi ise tüm alternatif stratejiler tarafından domine edildi veya daha iyi performans gösterdi. Stratejiler arasındaki DDK başına LY, 1,30 ile 1,85 arasındaydı. DDK başına artan QALY, 1,11 ile 2,03 arasındaydı.

Araştırmacılar, bu hesaplamaların karaciğer nakli adayları için çeşitli böbrek dağıtım stratejilerinin "organ etkinliğini ölçtüğünü belirttiler. OPTN sisteminin, karaciğer transplantasyon alıcılarına DDK'ların daha sık uygulanmasının daha iyi karaciğer nakli sonuçları sağlayacağının altını çizdiler.

Medikaynak Referanslar

Cheng et al. Comparing Simultaneous Liver-Kidney Transplant Strategies: A Modified Cost-Effectiveness Analysis, Transplantation March 16 2018.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler