Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Obezite, vücutta olması gerekenden fazla yağa sahip olmak anlamına gelir ve sağlığı ciddi şekilde etkileyebilir. Tüm vücut, eklemlerden kalbe, kan basıncına, kan şekeri ve diğer sistemlere kadar etkilenir. Ekstra yağ hücreleri, enflamasyonu ve çeşitli hormonları üreterek kronik tıbbi durumlara sahip olma riskini arttırır.

Sağlıklı bir kiloyu korumak herkesin istediği ve hiçte kolay olmayan bir amaçtır. Kilo vermek için bazı yaşam tarzı değişikliklerine bağlı kalmak gerekir. En önemlisi daha az kalori tüketmektir. Egzersiz sağlıklı bir alışkanlıktır, ancak kilo kaybının sadece küçük bir bileşenidir. Kilo verebilmek başarılsa bile, verilen kilolar sık sık geri alınır. Vücutta kilo alımını teşvik eden mekanizmalar merak konusudur.

Yapılan yeni araştırmalar, sağlıklı bir kiloyu koruyamamanın sebebinin, vücudu yağ depolamak için hazırlayan açlık karşıtı bir mekanizma ile insan evriminde çok geriye uzandığını gösteriyor.

New York Üniversitesi (NYU) bilim adamları fareler üzerinde yaptıkları araştırmalarda, bu mekanizmanın anahtarının "RAGE" adlı bir protein olduğunu ortaya koydular.

Araştırmacılar, RAGE'nin, eski insanlarda, yiyeceklerin kıt olduğu zamanlarda açlıktan korunmaya yardımcı olmak için geliştiğini düşünüyorlar. Günümüzde ise, aşırı yeme yüzünden oluşan hücresel stres ile mücadele etmek için RAGE üretiliyor. Protein bu stresi, açlığa benzer şekilde yanlış görüyor ve vücudun yağ yakma özelliğini kapatıyor. Bununla vücutta yağ birikimi kolaylaşıyor ve bu yağı atmak zorlaşıyor.

Yediler ve Kilo Almadılar

Çalışmada, hiçbir RAGE ekspresyonu olmayan farelere yüksek yağlı bir diyet uygulandığında, fareler tüm yiyecekleri yediler ve kilo almadılar. Bununla birlikte RAGE eksikliği, fareler için güvenli görünüyordu. Farelerde RAGE tamamen silindiğinde normal üremeleri vardı ve bilişle ilgili problemleri yoktu. RAGE günlük işlevler yerine sadece metabolik stres zamanlarında aktif göründüğünden, ortadan kaldırmanın sorun yaratmadı.

Araştırmacılar, elde ettikleri bu bulguların, obezite ile mücadelede kullanılabilecek RAGE'nin hedeflendiği yeni tedavi ajanlarının geliştirilmesine yol açabileceğini vurguluyorlar. Bununla birlikte, hayvan çalışmalarından elde edilen bulguların her zaman insanlara çevrilemediğini, yine de potansiyelin heyecan verici olduğunu söylüyorlar.

Araştırmacılara göre, RAGE vücudun yağ yakma kabiliyetini sınırlandırmanın yanı sıra, vücutta enflamasyona da katkıda bulunuyor olabilir. Bu nedenle, obeziteyi engellemesi ile birlikte, RAGE proteininin çıkarılması, diyabet, kanser, damarların sertleşmesi ve Alzheimer hastalığı gibi obezitenin bazı enflamatuar sonuçlarına yardımcı olabilir.

Medikaynak Referanslar

Serena Gordon. Evolution Could Explain Why Staying Slim Is Tough, HealthDay 2019.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler