Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Hava durumu ne olursa olsun, cildinizi yıl boyunca güneşin zararlarından korumak önemlidir. Neden? Güneş ışınlarına maruz kalmak güneş yanığına, ciltte yaşlanmaya (cilt lekeleri, kırışıklıklar vb), göz hasarına ve tüm kanserler arasında en yaygını olan cilt kanserine neden olabilir.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin projesinde 2021'de 106.110 yeni cilt melanomu vakası ve 7.180 ölüm olacağı öngörülmektedir.
Cilt kanseri ABD'de en yaygın kanser türüdür, 2018'de ABD'de cilt melanomu olduğunu düşünülen tahmini 1,3 milyon insan vardır. Genel Cerrah Ofisi'nin bir raporuna göre, ABD'de her yıl yaklaşık 4,3 milyon insan bazal hücreli karsinom ve skuamöz hücreli cilt kanseri tedavisi görmektedir.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), güneş koruyucu ürünlerin güvenli, etkili olduklarından ve mevcut güneş koruyucuların tüketicilerin güneş yanığından korunmasına yardımcı olduğundan emin olmak için değerlendirmelere devam ediyor. Güneş koruma faktörü (SPF) değeri en az 15 olan geniş spektrumlu ürünlerin -diğer koruyucu önlemlerle birlikte kullanıldığında- güneşten kaynaklanan cilt kanserinden ve erken cilt yaşlanmasından koruyacağını belirtiyorlar.

Güneş Yanığı Riskini, Cilt Kanseri Riskini ve Erken Cilt Yaşlanmasını Azaltın

Güneşin vücuda verdiği hasar, görünmez ultraviyole (UV) radyasyonundan kaynaklanır. Güneş yanığı, güneşin neden olduğu bir cilt hasarı türüdür. Bronzlaşma aynı zamanda cildin güneş yanığına karşı bir miktar -ancak çoğu zaman yeterli olmayan- koruma sağlayan ek pigmentasyon üreterek potansiyel olarak zararlı UV radyasyonuna tepki gösterdiğinin bir işaretidir.

Güneşte vakit geçirmek cilt kanseri ve erken cilt yaşlanması riskinizi artırır. Tüm cilt renklerinden insanlar bu hasar için risk altındadır.
Riskinizi şu şekilde azaltabilirsiniz:

 • Güneşte geçirdiğiniz zamanı, özellikle güneş ışınlarının en yoğun olduğu 10:00 ile 14:00 saatleri arasında sınırlandırın.
 • Uzun kollu gömlekler, pantolonlar, güneş gözlükleri ve geniş kenarlı şapkalar gibi güneşe maruz kalan cildi kapatacak giysiler tercih edebilirsiniz. (Güneşten koruyucu giysiler artık daha yaygın ancak FDA, bu ürünleri yalnızca tıbbi amaçlarla kullanılması amaçlanıyorsa düzenler.)
 • SPF değeri 15 veya daha yüksek olan geniş spektrumlu güneş kremlerini düzenli olarak ve belirtildiği şekilde kullanın. (Geniş spektrumlu güneş kremleri, güneşin ultraviyole radyasyonunun iki türü olan UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlar.)
 • Güneş koruyucunuzu doğru kullandığınızdan emin olmak için etiketleri okuyun.
 • 6 aydan küçük bebeklere güneş kremi uygulamadan önce bir sağlık uzmanına danışın.

Genel olarak FDA, bulutlu günlerde bile SPF'si 15 veya daha yüksek olan geniş spektrumlu güneş kremi kullanmanızı önerir.

 • Başta burnunuz, kulaklarınız, boynunuz, elleriniz, ayaklarınız ve dudaklarınız olmak üzere açıkta kalan tüm cildinize bolca güneş kremi uygulayın.
 • En az iki saatte bir yeniden uygulayın. Yüzüyorsanız veya terliyorsanız daha sık uygulayın. (Spesifik güneş koruyucunuzun etiketini okuyun.)
 • Çok fazla saçınız yoksa, başınızın üstüne güneş kremi sürün veya şapka takın.
 • Hiçbir güneş kremi UV radyasyonunu tamamen engellemez. Bu nedenle koruyucu giysi, güneş gözlüğü ve gölgede kalma gibi başka korumalara ihtiyaç vardır.
 • Hiçbir güneş kremi su geçirmez değildir.

Güneş Koruyucuların Etiketlerini Okuyun

UVB ışınları güneş yanığının birincil nedeni olmasına rağmen, hem UVA hem de UVB ışınları cilt kanserine katkıda bulunur. Tüm güneş kremleri güneş yanığına karşı korunmaya yardımcı olur. Ancak sadece geniş spektrumlu olanların, diğer güneş koruma önlemleriyle birlikte kullanıldığında güneşten kaynaklanan cilt kanseri ve erken cilt yaşlanması riskini de azalttığı gösterilmiştir.

UV Radyasyonunun Zararlı Etkileri İçin Risk Faktörleri

Her ten renginden insan güneş yanığı ve UV radyasyonunun diğer zararlı etkileri açısından potansiyel risk altındadır, bu nedenle her zaman kendinizi koruyun. Aşağıdaki durumlarda özellikle dikkatli olun:

 • beyaz tenliyseniz
 • sarı, kırmızı veya açık kahverengi saçlara sahipseniz
 • cilt kanseri tedavisi görmüşseniz
 • cilt kanseri olan bir aile üyesine sahipseniz
 • İlaç alıyorsanız, sağlık uzmanınıza güneş bakımı önlemleri hakkında danışın. Bazı ilaçlar güneş hassasiyetini artırabilir. Bulutlu bir günde bile güneşin UV ışınlarının yüzde 80'e kadarı bulutların arasından geçebilir. Mümkün olduğunca gölgede kalın.

FDA, tüketici kullanımı için güvenli ve etkili güneş koruyucu ürünlerin mevcut olmasını sağlamayı taahhüt etmektedir. UVA maruziyetini cilt kanserlerine ve diğer zararlara bağlayan bilimsel kanıtlar son yıllarda önemli ölçüde arttığından, 2019'da güneşten koruyuculara ilişkin önerilen bir kuralda FDA, SPF değerleri 15 ve üzeri olan tüm güneş koruyucu ürünlerinin geniş spektrumlu olması gerektiği yönünde yeni bir gereklilik önerdi. Bu ürünlerin SPF değeri arttıkça geniş spektrum koruyuculuğu da artar. FDA ayrıca tüketicilerin güneş kremini karşılaştırmasını, seçmesini kolaylaştırmak ve önerilen maksimum SPF değerini SPF 50+'dan SPF 60+'ya yükseltmek için SPF değerlerinin etiketlenmesinde değişiklikler önerdi.

Gözlerinizi Güneş Gözlükleriyle Koruyun

Kumdan, sudan ve hatta kardan yansıyan güneş ışığı, UV radyasyonuna maruziyeti artırır ve göz problemleri geliştirme riskinizi artırır. Bazı güneş gözlükleri gözlerinizi korumaya yardımcı olabilir.

Güneş gözlüğü kullanırken:

 • Etiketinde UV400 derecesi veya "%100 UV koruması" bulunan güneş gözlüklerini seçin. Bu güneş gözlükleri UVA ve UVB radyasyonunun %99'undan fazlasını engeller ve UV ışınlarına karşı en fazla korumayı sağlar.
 • Koyu renkli güneş gözlüklerini UV korumasına sahip olmakla karıştırmayın. Lensin karanlık olması, gözlerinizi UV ışınlarından koruma yeteneğini göstermez. Yeşil, kehribar, kırmızı ve gri gibi açık renkli tonlara sahip birçok güneş gözlüğü, çok koyu camlarla aynı UV korumasını sağlayabilir.
 • Renkli camlarınızın UV koruması olup olmadığını kontrol edin. Emin değilseniz, göz doktorunuz sizi kontrol edebilir. Renkli gözlük taktığınızda, gözbebekleriniz genişler ve retinalarınızın UV ışığına maruz kalmasını artırabilir. UV koruması olmadan, kendinizi güneş radyasyonu ile ilişkili zararlı etkilere karşı riske atmış oluyorsunuz.
 • Çocukların UV koruma seviyesini gösteren güneş gözlüğü takmaları gerektiğini unutmayın. Oyuncak güneş gözlüklerinin UV koruması olmayabilir; bu nedenle UV koruma etiketi bulunduğundan emin olun.
 • Göz yuvasının tamamını kapladıkları için daha fazla UV koruması sağlayabilecek geniş, sarma tarzı çerçeveler düşünün.
 • Daha pahalı güneş gözlüklerinin daha fazla UV koruması sağlamaz.
 • UV emici kontakt lensler taksanız bile UV koruması sağlayan kaliteli güneş gözlükleri kullanmanız gerekir.
 • Güneş gözlüğü taktığınızda bile, geniş kenarlı bir şapka ve güneş kremi kullanmak sizi güneşe maruz kalmaktan daha fazla korumaya yardımcı olabilir.
Medikaynak Referanslar

"Tips To Stay Safe In The Sun: From Sunscreen To Sunglasses". Drugs.Com, 2021, Accessed 2 June 2021.

+ Tüm Referansları Göster
 1. Benzer İçerikler