Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Amerika’da FDA (The US Food and Drug Administration), insan sağlığına zarar teşkil ettiği gerekçesiyle tıpta pudralı eldiven kullanımını yasaklayan hükmü karara bağladı. Bu yasaklama ilk kez Mart 2016’da önerilmişti.

Bu yasaklama önceden pudralanmış cerrah eldivenleri, pudralı muayene eldivenleri ve cerrahların eldivenlerini kayganlaştırmak için emilebilir tozu kullanımını yavaş yavaş uygulamadan kaldırılmaya yönelik çabalarını hızlandırdı.

Tozlar, eldivenlerin ele giyilip çıkarılırken hareketin kolaylaştırılması amacıyla kullanılıyor. Sentetik pudralı eldivenlerden farklı olarak özellikle doğal kauçuk lateks eldivenlerin aerosol eldiven tozlarının solunum alerjisi reaksiyonlarına neden olabilecek proteinleri taşıyabildiği biliniyor. Pudralı sentetik eldivenlerin ise alerjik reaksiyon riski taşımamalarına rağmen, şiddetli hava yolu enflamasyonu, yara iltihabı ve cerrahi sonrası adezyonlar da dahil olmak üzere olası ciddi advers olaylarla ilişkili olduğu biliniyor.

Profesyonel toplumlar bu yasağı savunuyorlar ve bireysel olarak klinisyenlerin çoğunluğunun yaptığı gibi birçok büyük sağlık sistemi bu tür ürünlerin kullanımını zaten kısıtladı ya da tamamen sona erdirdi.

FDA, tıbbi amaçlarla kullanılan eldivenlerin hastaları, sağlık hizmeti sunucularını ve yakında bulunan diğer kişileri korumada çok önemli role sahip olmalarına rağmen bu eldivenlerin çeşitli nedenlerle tehlike arz ettiklerini de belirtiyor. Her tip eldivende kullanılan tozların, ciddi hava yolu enflamasyonu, aşırı duyarlılık reaksiyonları, astım dahil alerjik reaksiyonlar, akciğer enflamasyonu ve akciğer hasarı, granülomlar ve peritonal adezyonlar gibi olası ciddi advers olaylarla ilişkilendirildiğinin altını çiziyorlar. Aerosol eldiven tozundaki proteinlerin alerjik solunum reaksiyonlarına neden olabileceğini aktarıyorlar. Hem cerrahlar hem de hasta muayene eldivenlerinin, pudralı eldivenlerde karşılaşılabilen riskleri taşımayan fakat benzer koruma, el becerisi ve performans sağlayan, uygun alternatiflerinin mevcut olduğunu bu nedenle pazardaki mevcut alternatiflere geçişin halk sağlığında herhangi bir zarara neden olmayacağını söylüyorlar.

Yasak 19 Ocak itibariyle yürülüğe girdi. Bu karar, FDA’in 1983 yılında protez saç tellerinin kullanımının kaldırılmasından sonra ikinci yasaklaması. FDA şimdi, kendine zarar verici ya da agresif davranışların tedavisinde kullanılan elektrik stimülasyon cihazlarının kullanımı hakkında bir başka yasak önerdi.

Medikaynak Referanslar

http://www.nbcnews.com/health/health-news/food-drug-administration-proposes-banning-powdered-surgical-gloves-n542586

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler