Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Akıllı saatiniz veya fitness takip cihazınız kaç adım attığınızı, ne kadar uyuduğunuzu ve egzersiz sırasındaki kalp hızınızı size bildirebilir. Ya herhangi bir semptom başlamadan önce size COVID-19 ile enfekte olduğunuzu söyleyebilseydi?

Bir grup araştırmacı, akıllı saatlerin ve fitness takip cihazlarının toplayabileceği verilere dayanan gerçek zamanlı bir COVID-19 enfeksiyon uyarı sistemini test ettiklerinde tam olarak böyle olmasını umut etmişlerdir. Nature Medicine dergisinde yayınlanan bu çalışmada oluşturdukları sistem semptom öncesi ve asemptomatik enfeksiyonların %80'ini saptayabilmiştir.

Çalışmaya MyPHD adlı uygulamayı Android veya Apple cihazlarına yükleyen 18-80 yaşları arasındaki 3.300'den fazla yetişkin katılmıştır. Uygulama cihazlardan toplanan veriler araştırmacılar tarafından analiz edilmiştir. Bilim insanları, katılımcıların adım sayısı, kalp atış hızı ve uyku düzeni varyasyonlarını aramak için bir algoritma kullanmışlardır.

Algoritma normal aralığın dışında bir ölçüm saptandığında kullanıcıya uyarı gönderilmesini sağlamıştır. Bir uyarı alan katılımcılar COVID-19 testi yaptırıp yaptırmadıkları, aktivite düzeyleri, semptom, ilaç ve aşı durumuna ilişkin soruları yanıtlamıştır. Kasım 2020 ile Temmuz 2021 arasındaki çalışma sırasında 2.100'den fazla katılımcı günlük gerçek zamanlı uyarılar almıştır ve 2.100'den fazla katılımcı en az bir anketi tamamlamıştır. Pozitif COVID-19 testi sonucu aldığını bildiren 278 kişiden 84'ü uyarı aldıklarında enfeksiyona ilişkin yeterli veriye sahiptir.

Sempton Gelişmeden Üç Gün Önce Gelen Uyarı

Bu kişilerden 67'si enfeksiyon potansiyelini gösteren uyarılar almıştır. Bu uyarılar kişi semptom geliştirmeden 3 gün önce anormallik saptamıştır. Uyarı sinyalleri, asemptomatik pozitif bir test sonucuna sahip 18 olgunun 14'ü ile de ilişkili görülmüştür. Ayrıca algoritma, insanlarda COVID-19 aşısı sonrası gelişen fiziksel değişiklikleri de saptayabilmiştir.

Uygulama enfeksiyonlarla bağlantılı anormallikleri belirlemedeki başarısına rağmen, enfeksiyonla bağlantılı olmayan birçok uyarı da saptamıştır. Araştırmacılar, 'Bu uyarıların çoğu, uykusuzluk, stres, alkol tüketimi, yoğun egzersiz, seyahat ve benzeri olaylara atfedilebilir. Ancak bunlar kişinin farkında olduğu durumlardır, bu nedenle enfeksiyon kapmış olabileceklerinden endişe etmeyeceklerdir’ demektedir. Çalışma başlayalı bir yıl dolmamışken katılımcılar uyarılardan bıkmadıklarını söylemişlerdir. Araştırmacılar uygulamanın duyarlılığını artırmak üzere çalışmaya devam edeceklerini söylemişlerdir.

Medikaynak Referanslar

Wearable Fitness Trackers Could Detect COVID Before You Do, Web MD, Nov. 30, 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler