Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Önceki araştırmalar, düşük fiziksel aktivite ve oturma süresi artışının daha yüksek ölüm riski ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Bir kişi genetik olarak uzun bir yaşam sürmeye yatkınsa risk değişir mi?

California San Diego Üniversitesi'ndeki Herbert Wertheim Halk Sağlığı ve İnsan Uzun Ömür Bilimler Okulu'ndaki araştırmacıların, Journal of Aging and Physical Activity dergisinde çevrimiçi yayınlanan bir çalışmada yanıtlamaya başladıkları soru budur.

San Diego Üniversitesi Halk Sağlığı doktora öğrencisi olan baş yazar Alexander Posis, "Bu araştırmanın amacı, fiziksel aktivite ve hareketsiz zaman ile ölüm arasındaki ilişkilerin, uzun ömürle ilişkili genetik yatkınlık düzeyine göre değişip değişmediğini anlamaktır." dedi.

2012 yılında, Kadın Sağlığı Girişimi Objektif Fiziksel Aktivite ve Kardiyovasküler Sağlık çalışmasının (OPACH) bir parçası olarak, araştırmacılar Amerika Birleşik Devletleri'nde 63 yaş ve üstü 5.446 kadının fiziksel aktivitelerini ölçmeye başladı ve onları ölüm oranını belirlemek için 2020'ye kadar izledi. Katılımcılar; hareket sürelerini, fiziksel aktivitenin yoğunluğunu ve hareketsiz zamanı ölçmek için yedi gün boyunca bir ivmeölçer taktılar.

Prospektif çalışma; daha yüksek düzeyde hafif, orta ve yoğun fiziksel aktivitenin daha düşük ölüm riski ile ilişkili olduğunu buldu. Hareketsiz zaman artıkça ölüm riski de artmıştır. Bu ilişkiler, uzun ömür ile ilişkili farklı genetik yatkınlıklara sahip kadınlar arasında da tutarlıydı.

Yazar Aladdin H. Shadyab: "Çalışmamız, genlerinize bağlı olarak uzun yaşama olasılığınız olmasa bile, düzenli egzersiz ve daha az oturma gibi olumlu yaşam tarzı davranışlarına katılarak yaşam sürenizi uzatabileceğinizi gösterdi. Genlerinizde uzun bir yaşama yönelik yatkınlığınız olsa bile, fiziksel olarak aktif kalmak uzun ömür için hala önemlidir." dedi.

Yazarlar, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yaşlanan yetişkin popülasyonu ve daha düşük yoğunluklu aktivitelere harcanan uzun süreler göz önüne alındığında, çalışma bulgularının yaşlı kadınların hastalık ve erken ölüm riskini azaltmak için herhangi bir yoğunlukta fiziksel aktiviteye katılmaları gerektiği yönündeki önerileri desteklediğini vurguluyor.

Medikaynak Referanslar

University of California - San Diego. "Physical activity may have a stronger role than genes in longevity." ScienceDaily. ScienceDaily, 24 August 2022.

www.sciencedaily.com/releases/2022/08/220824152218.htm

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler