Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Gaitada gizli kan testi veya GGT olarak bilinen dışkıda görünmeyen kan varlığını tespit etmek için yapılan bir test şu anda, yaşlı insanlarda bağırsak kanseri veya prekürsörü olan polipleri taramak için kullanılmaktadır. Önceki araştırmalar dışkı kanının bağırsak kanseri ile ilişkisinden bağımsız olarak yaşam beklentisini tahmin edebileceğini göstermiştir. Ancak bu çalışmalarda, kanamaya yatkınlık yaratabilecek aspirin gibi ilaçlar da dahil olmak üzere potansiyel olarak etkili faktörler, dikkate alınmamıştır.

Yapılan yeni bir çalışmada, Mart 2000'den Mart 2016 sonuna kadar İskoçya Tayside'da yaklaşık 134.000 kişi için ilişkili reçete, bağırsak kanseri taraması ve ölüm kayıt defteri verileri incelendi. Araştırmacılar, gaitada gizli kanın, bağırsak kanserinin yanı sıra, tüm nedenlerden kaynaklanan yüksek ölüm riskiyle ilişkili olduğunu buldular. Bulgular, özellikle dolaşım, solunum, sindirim, kan, hormon ve nöropsikolojik hastalıklar ve diğer kanser türleri nedenli ölüm riskinin artmasıyla ilişkiliydi.

Yaşlılık, Yoksulluk ve Erkek Cinsiyet Kanama Riskini Artırıyor

Mart 2000'den Mart 2016 sonuna kadar 50-74 yaşları arasındaki 131,207 kişi gaitada gizli kan için negatif ve 2714 kişi pozitif olarak test edildi. Sağ kalımlar, çalışma başlangıç tarihinden ölüm tarihine ya da Mart 2016'nın sonuna kadar takip edildi. Yaşlılık, artan yoksulluk düzeyleri ve erkek cinsiyet, daha fazla pozitif test sonucu ile ilişkiliydi. Aspirin veya sindirim sistemi kanama riskini artıran diğer ilaçlar için reçeteler de daha fazla pozitif test sonucu olasılığı ile ilişkiliydi.

Genel olarak, pozitif bir GGT sonucu olan insanlar, cinsiyet, yaş, yoksulluk ve ilaç tedavisi göz önüne alındığında, negatif olarak test edilenlere göre yaklaşık sekiz kat daha fazla bağırsak kanseri nedeniyle ölüm riskine sahipti. Ancak daha şaşırtıcı olanı, pozitif GGT sonuçları % 58 daha yüksek bağırsak kanseri dışındaki tüm nedenlerden ölüm riski ile ilişkiliydi. Potansiyel olarak etkili faktörleri dikkate aldıktan sonra, dolaşım, solunum, sindirim sistemi, nöropsikolojik, kan ve hormon hastalıklarından ve diğer kanser türleri nedeniyle ölüm riskinin önemli ölçüde artmasıyla ilişkilendirildi.

Araştırmacılar, daha büyük yaş, erkek cinsiyet ve artan yoksulluk düzeylerinin, tüm nedenlerden ölüm için kendilerinin risk faktörleri olmasına rağmen, bu faktörler için ayarlandıktan sonra bile, pozitif bir GGT sonucunun, hala erken ölümle güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu belirttiler.

Medikaynak Referanslar

BMJ. "'Invisible' stool blood linked to heightened risk of death from all causes: Including circulatory, respiratory, digestive, blood, hormone and neuropsychological diseases." ScienceDaily. ScienceDaily, 16 July 2018.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler