Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Eski bir teknolojiden ilham alan mühendisler sindirim sistemi içindeki basıncı ölçebilen bir sensör tasarladı Yiyecekler sindirim sistemi boyunca hareket ederken kasların peristaltik hareketi işlevin sorunsuz yerine getirilmesini sağlar. Bu hareket kaybolduğunda asit reflüsüne ya da konstipasyona yol açabilir. Dismotilite sorunlarında tanı genellikle gastrointestinal (Gİ) sistemindeki kasların kasılmasını algılayabilen basınç ölçen kateter kullanılarak konulur. MIT araştırmacıları bu tanı için ucuz ve üretimi daha kolay yeni bir cihaz tasarladı.

MIT araştırmacıları hayvan testlerinde sıvı metalle doldurulmuş ve birçok kez düğümlenmiş silikon bir tüpten oluşan basit cihazları ile yüksek çözünürlüklü manometri olarak bilinen en son tanı tekniğine benzer ölçümler elde etmiştir. MIT Makina Mühendisliği Bölümünde doçent olan Giovanni Traverso 'Bu gerçekten basit, ucuz bir kurulum; binlerce dolara mal olan daha karmaşık araçlar gerektiren ölçümü bununla yapabiliyoruz' demiştir.

Dismotilite tanısı

Gastrointestinal sistemdeki peristaltik hareketler yiyeceklerin taşınması için kritik öneme sahiptir ve bu hareketin herhangi bir noktada kesintiye uğraması sağlık sorunlarına yol açabilir. Altın standart tanı yöntemi olan manometri tanısı için Traverso 'Bu sistemler on binlerce dolardır ve uygulamada bakım ve sterilizasyon gerektirir' demiştir.

Peru'da büyümüş olan Traverso İnkaların quipu teknolojisinin daha basit bir tanı tasarımına rehberlik edebileceğini düşünmüş. Farklı şekillerde düğümlenmiş renkli iplerden oluşan quipu cihazları yazının keşfi öncesinde İnkalar ve And Dağları'nın diğer eski uygarlıkları tarafından bilgi kaydetmek ve mesaj göndermek için kullanılıyordu.

MIT araştırmacısı ve çalışmanın ortak yazarı Kewang Nan 'Amacımız, mevcut kateter bazlı basınç transdüserleriyle karşılaştırılabilir bir cihaz yaparken maliyeti düşürmek ve uygulamayı kolaylaştırmak' demiştir.

Araştırmacılar çalışmaya toksik olmayan sıvı bir metal olan gallium-indium eutectic ile doldurup iki ucunu kapattıkları bir silikon kateterle başladılar. Tüp boyunca aralıklarla düğümler attıklarında kateterin basınç değişikliğine daha duyarlı hale geldiğini ve insan sindirim sisteminin en yüksek basıncını algılayabildiğini buldular. Ayrıca basınca duyarlılığın düğüm tipine ve ne kadar sıkı bağlandığına göre değişebileceğini göstermişlerdir.

Hayvan modellerinde yemek yutulduğunda yemek borusundaki basıncı ölçmek için bu sensörü kullandılar. Ayrıca rektoanal inhibitör refleks (RAIR) olarak bilinen bir refleksi de ölçtüler. Her iki testte de yeni cihaz ile altın standart manometri tekniğine benzer basınç ölçümleri elde edilmiştir.


Medikaynak Referanslar

A simple diagnostic tool for gastrointestinal disorders, Science Daily, March 2022

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler