Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Oxford Üniversitesi araştırmacıları tarafından ABD'deki California Üniversitesi ile işbirliği içinde yürütülen ve Lancet Diabetes & Endocrinology dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma, gebeliğin 5. ayı gibi erken bir tarihte maternal lipid metabolitleri ile ilişkili fetusun abdominal büyüme modellerinin yenidoğan büyümesi, yağ dokusu ve bebeğin sonraki büyümesi ile ilişkisini tanımlıyor. Bu fetal büyüme paternleri aynı zamanda plasenta tarafından kan akışı ve besin transferi ile de ilişkilidir, bu da gebeliğin erken döneminde maternal ve fetal beslenme arasında doğum sonrası ağırlığı ve nihayetinde yetişkin sağlığını etkileyen karmaşık bir etkileşimi gösterir.

Araştırmacılar, gebelik boyunca seri fetal ultrason taramaları kullanarak altı ülkede (Brezilya, Kenya, Pakistan, Güney Afrika, Tayland ve Birleşik Krallık) 3.500'den fazla bebeğin intrauterin büyümesini izledi ve erken dönemde kadınlardan alınan kan örneklerini analiz etti. Daha sonra bebeklerin büyüme ve gelişimini 2 yaşına kadar izlediler.

Oxford Üniversitesi Perinatal Tıp Profesörü José Villar, çalışmanın yöneticilerinden biri olarak şunları söyledi: "Bu değişik coğrafi popülasyonlarda gebeliğin erken döneminde benzersiz olan anne ve fetüs metabolizması arasındaki karmaşık etkileşimin ilk kapsamlı kanıtıdır. Çalışma, 2 yaşında farklı gelişimsel, davranışsal, görsel ve büyüme sonuçlarıyla ilişkili fetusun kafasının büyüme yörüngelerini tanımlayan önceki çalışmamızı tamamlıyor."

Oxford Üniversitesi'nden Fetal Tıp Profesörü Aris Papageorghiou, çalışmanın diğer yöneticisi olarak şunları söyledi: "Çalışma birçok nedenden dolayı benzersizdir. Her gebelikte 14 haftadan önce ultrasonla gebelik süresi doğrulandı; daha sonra her fetüs 5 haftada bir aynı tip ultrason cihazıyla tarandı; ve dünya çapındaki ultrason ve pediatri uzmanları, aynı ekipmanı kullanarak standart bir şekilde fetal ve çocuk büyümesini ölçmek için eğitildi."

"Gelecekteki sağlık sonuçlarını belirlemede yaşamın ilk 1000 gününün önemi hakkında çok şey söylendi. Bu çalışma, fetal abdominal büyüme ve plasental transferin farklı kalıplarına ve bunların uzun vadeli sağlıkla nasıl ilişkili olduğuna dair kanıtlar sunmaktadır. Gebeliğin erken döneminde maternal lipid metabolizması ile bir ilişkinin bulunması, annenin sağlığının ve diyetinin çocuğunun yağ dokusunu nasıl etkilediğine dair benzersiz bilgiler sağlar." diye ekledi.

Oxford Üniversitesi Üreme Tıbbı Profesörü Stephen Kennedy: "Bu dönüm noktası niteliğindeki çalışma, karşı karşıya kalınan en acil halk sağlığı sorunlarından biri olan çocukluk çağı obezitesinin biyolojik kökenleri hakkında değerli yeni bilgiler sağlıyor. Bulgular, obezite riski taşıyan bebeklerin daha erken tanınmasına katkıda bulunabilir. Tüm olası olumsuz sosyal ve ekonomik sonuçlarıyla birlikte yaklaşan obezite salgınını önleme çabalarında bu bulgular dikkate alınmalıdır." dedi.

Makale, aynı gruplar tarafından 2021'de yayınlanan ve 2 yaşında farklı gelişimsel, davranışsal, görsel ve büyüme sonuçlarıyla ilişkili fetüs kafasının büyüme modellerini tanımlayan çalışmaları tamamlıyor. Her iki çalışmada da incelenen gebelik dönemi fetal büyüme için kritik bir dönemdir; bu dönemde hızlanan ya da yavaşlayan büyüme eğilimi erken çocukluk döneminde de sürmektedir.

Medikaynak Referanslar

University of Oxford. "How maternal fat metabolism very early in pregnancy and fetal abdominal growth influence toddler weight." ScienceDaily. ScienceDaily, 25 August 2022.

www.sciencedaily.com/releases/2022/08/220825183337.htm

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler