Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Preeklampsi ve diğer gebelik hipertansif bozuklukları, anne ve bebek hastalıklarının ve ölüm nedenlerinin başında gelir. Preeklampsi Vakfı'na göre bu hastalıkların her yıl 76.000 anne ve 500.000 bebeğin ölümüne neden olduğu tahmin edilmektedir. Preeklampsi genellikle kan basıncının ve idrarda proteininin aniden yükselmesi ile karakterizedir ve gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkabilir ve genellikle miyad öncesi doğum ile sonuçlanır. Konvülsiyonlara (eklampsi), renal veya karaciğer yetmezliğine, kalp, akciğer ve diğer maternal sağlık komplikasyonlarına yol açabilir. Preeklampsi, özellikle 37 haftadan önce, büyüme kısıtlaması, prematüriteye bağlı gelişimsel gecikmeler ve hatta ölüm gibi bebeğin sağlıkla ilgili komplikasyonlarına katkıda bulunur. Preeklampsi, plasentadan kan akışının azalmasına neden olur ve büyümeyi sınırlayabilecek fetusa oksijen ve besin akışını sınırlar. Hastalık şiddetli olduğu ve gebelikte erken geliştiği zaman komplikasyon riski oldukça yüksektir. Erken doğum ve aşırı durumlarda hem annenin hem de bebeğin ölümüne neden olabilir.

İngiltere merkezli yapılan yeni bir çalışmaya göre ise yatmadan önce düşük dozda aspirin almak preeklampsi riskini azaltabilir. Preterm preeklampsi açısından yüksek risk altındaki 1776 kadının çift kör, plasebo kontrollü çalışmasında gebeliğin 11 ila 14 haftalarından 36 haftaya kadar günde 150 mg asetil salisilik asit (ASA) verildi. Elde edilen sonuçlara göre ASA kullanan grupta 34. haftadan önce doğuma yol açabilen erken preeklampsi riski % 82 oranında azaldı. Pre-term preeklampsi, plasebo grubundaki 35 (% 4.3) ile karşılaştırıldığında ASA grubunda 13 katılımcıda (% 1.6) meydana geldi.

Sonuçlar, hastalık riski taşıyan kadınlara rutin olarak düşük doz ASA verilebileceği çağrısında bulundu. Araştırmacılara göre bu geniş kapsamlı çalışma, kadınların preterm preeklampsi geliştirme risklerini önemli ölçüde azaltmak için hamileliğin ilk üç ayında basit önlemler alabileceğinin kesin kanıtıdır.

Medikaynak Referanslar

www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170628095923.htm

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler