Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Zihninizin dijital bir versiyonunun sonsuza kadar yaşamanıza izin vereceğini mi düşünüyorsunuz? Olabilir, ancak aynı zamanda sizi yazılım manipülasyonuna ve sunucu sorunlarına da açık hale getirecektir. 20. yüzyıl öncesinde, "gelecek uçan arabalar ve yemek hapları anlamına geliyordu. Şimdi, gelecek tamamen beyin yüklemeleriyle ilgili. Bu konudaki fikir şu ki, bir gün tüm anılarımızı ve düşüncelerimizi hiper-gelişmiş yazılım programlarına dönüştürebileceğiz. İnsan beyni bir bilgisayarda hatta dev bir robotta bile çalıştığında, ölümsüzlük söz konusu olabilir. Şöyle bir düşününce, bu durum uçan bir arabaya nazaran kulağa daha havalı geliyor değil mi? İşte bu, yanlış bir düşünce çünkü bu durum gerçek olduğunda beyin yüklemeleri insanlığın kabusu olabilir.

Yüklenen Beyinlerle İlgili Fanteziler

Yüklenen beyinlerle ilgili fanteziler yeni bir şey değildir. Örneğin, William Gibson yaklaşık 35 yıl önce siberpunk klasiği Neuromancer'de, insanların kendilerini siber uzaya yükleyebildiklerini yazdı ve daha birçok çeşitli çalışmalar ortaya kondu. Ancak son yıllarda, bilim adamları ve filozoflar da beynin dijital versiyonları fikrine ciddi bir ilgi duymaya başladı. İnsan Beyin Projesi gibi büyük araştırma girişimleri, yazılımda insan beynini simüle etmeyi amaçlamaktadır. Beyin simülasyonu için birçok tıbbi uygulama bulunmaktadır. Doktorlar bunu hastalıkları modellemek veya terapileri test etmek için kullanabilirler. Nörologlar ise, düşüncenin hücresel aktiviteden nasıl ortaya çıktığını anlamak için bu konuyu araştırabilirler. Ancak, Google’ın mühendislik direktörü Ray Kurzweil gibi insanlar bunu istemiyor. Birçok yerde söyledikleri gibi, beyni ölümsüz kılacak bir yükleme teknolojisi arıyor.

Şimdi Kurzweil'i ciddiye alalım ve nihayetinde bir kişinin - hadi ona Boris diyelim - kendi beynini tarayacağını ve onaylanmış cihazlarda çalışmaya uygun formata dönüştüreceğini varsayalım. Şimdi Boris’in beyni sonsuza dek Minecraft gibi bir sanal dünyada yaşayabilir ve ona gerçeklik gibi görünebilir hatta hissedebilir. Bu, tüm evreninin hayatta kalmak için Amazon Web Services gibi sunucuları çalıştıran veya yöneten kişilere veya şirketlere bağlı olduğu anlamına gelir çünkü Boris, algılarını değiştirebilecek yazılım güncellemelerine tabi tutulacak ve bir lisans ücreti ödemediği sürece en sevdiği filmi hatırlayamayacaktır. Olası tek tuzak da bu değildir. Birisi Boris'i kopyalayabilir ve iki Borise ordularının üstün gelmesi için birbirleriyle savaşmasını sağlayabilir.

Iain M. Banks 2010 romanı Surface Detail'da önerdiği gibi, kötü bir siyasi rejim, günahları için Boris’in beynine işkence eden şeytanlarla dolu sanal bir cehennem yaratabilir. Boris’in beyni bir robotun içine sıkışırsa başka birçok şey de olabilir. Bir sokak temizleyicisi olarak yeniden programlanabilir, Liverpool'un oluklarını mola vermeden haftalarca paspaslamak zorunda kalabilir veya Tesla otomobilleri yapan bir fabrika için montaj hattı kollarına dönüştürülebilir. Bir yükleme olmak Boris'in sonsuza dek yaşamasına izin vermez. Bunun yerine Boris bedeni ile birlikte ölecek ve Boris’in beyninin bir kopyası bir teknoloji üzerinde saklanacaktır. Bu teknoloji, sanal Boris'i mobil cihazlarımızla aynı sorunlara maruz bırakacak - metin mesajlarında meydana gelen garip otomatik düzeltme olayları dışında, eşdeğer Boris'in zihninde olacak. Elbette teknoloji bozulur ve yok olur, bu yüzden ölümsüzlük garanti edilmez.

Barış Mı Savaş Mı?

Ayrıca, yüklemeler bir barış rüyası da sunabilir, ancak aynı zamanda aklımızın bir Facebook algoritması kadar kolayca manipüle edilebileceği bir gelecekle bizi tehdit etmektedir. Uçan araba gibi, beyin yüklemesi de çözdüğünden çok daha fazla soruna neden olacak bir fikir olarak karşımızda durmaktadır.

Medikaynak Referanslar

Uploading your brain will leave you exposed to software glitches. NewScientist Magazine issue 3265 , published 18 January 2020

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler