Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Kanınızdaki bir şey yaşınızı kontrol ediyor olabilir mi? Kandaki proteinler biz yaşlandıkça üç değişiklik dalgasına maruz kalır ve bu bir kişinin kan örneğinden biyolojik yaşını belirlemek için kullanılabilir. Gençlerle ilişkili kan proteinleri, genç kanın neden yaşlı hayvanları gençleştirdiğini anlamamıza yardımcı olabilir. Kaliforniya Stanford Üniversitesi’den Benoit Lehallier ve meslektaşları bu durumun yaşlanma tedavileri için bir ipucu olabileceğini belirtiyorlar. Kandaki bir şeylerin iyileştirici olabileceğine dair ilk ipuçları, yaşlı ve genç farelerin bir dolaşım sistemini paylaşmaları için birlikte dikilmesini içeren deneylerden gelmiştir. Bu korkunç düzenek yaşlı hayvanlara fayda sağlarken, genç hayvanların da sağlığını kötüleştirdi. O zamandan beri yapılan diğer çalışmaların genç hayvanlardan kan plazma transfüzyonlarının yaşlı hayvanların sağlığının birçok yönünü iyileştirdiğini göstermiştir. Genç insanlardan gelen kan, yeni beyin hücreleri doğumunu arttırmış ve yaşlı farelerde bilişi geliştirmiştir

Yaşlandıkça kanımıza ne olduğunu öğrenmek için Lehallier ve meslektaşları,18 ila 95 yaşları arasındaki 4300'den fazla kişiden alınan kan plazma örneklerindeki proteinlere baktılar. Ekip, her örnekte yaklaşık 3000 protein seviyesini ölçtü ve bu proteinlerin yaklaşık 1400 seviyesinin biz yaşlandıkça önemli ölçüde değiştiğini buldu. Özellikle, yaklaşık 34, 60 ve 78 yaşlarında üç değişiklik dalgası vardır. İngiltere Exter Üniversitesi’den Lorna Harries, 60 yaşındaki değişikliklerin, yaşla ilgili hastalıkların çoğunun kendilerini tanıma olasılığını temsil etmesinin ve bunların kandaki proteinleri etkileyebileceği gerçeğinin muhtemel olabileceğini belirtti. Ayrıca Harries, protein değişikliklerinin bazı dramatik yaşlanma sürecinden ziyade vücudun dış ve iç ortamlarındaki değişiklikleri yansıtabileceğini düşünmektedir. Örneğin; birçok insan 30’lu yaşlarında çocuk sahibidir ve hamilelik ile emzirme döneminde fizyolojimiz büyük bir yeniden yapılanmaya uğrar.

İnsanın Biyolojik Yaşını Tahmin Edebilecek Proteomik Saat

Gençlerde bulunan proteinlerin gençleşmenin anahtarı olması gerekmez. Aslında bu proteinlerden bazıları eski katılımcılardan alınan kanda bulunabilir. Harries, 80'li ve 90'lı yaşlardaki insanların kendilerini hayatta tutan bir tür koruyucu faktöre sahip olduklarını söylüyor. Ayrıca, hala hangi proteinlerin yaşlanmaya neden olabileceğinin veya bunun bir sonucu olabileceğini bulunması gerektiğini sözlerine ekliyor. Araştırmacılar bulgularını, bir insanın biyolojik yaşını kanında bulunan proteinlerin 373'üne dayanarak tahmin edebilecek bir proteomik saat geliştirmek için kullandılar. Sonuç olarak hem erkek hem de kadınlar için geçerli olan saat tahmini, gönüllülerin kronolojik yaşı ile güçlü bir korelasyon gösterdi ve biyolojik yaşlarda tahmin edilebildi. Yapılan bu araştırma kronolojik yaşlarının altında tahmin edilen yaşları verilen insanların bilişsel ve fiziksel testlerdeki başarısı biyolojik olarak şuan ki yaşlarından daha genç olduklarını göstermiştir. Selman, saatin klinik çalışmalarda yaşlanma karşıtı tedavilerin işe yarayıp yaramadığını test etmek ve erken yaşlanma riski olan insanları belirlemek için kullanılabileceğini belirtmektedir. Ayrıca birisi bir belirli bir yörüngede bulunuyorsa, onları daha yavaş yaşlanan yörüngeye geçirip değiştiremeyeceğinizi görebilirsiniz diye ekliyor Selman. Lehallier’in ekibi, kandaki gençleştirici etkilerinden sorumlu olabilecek spesifik proteinleri tanımlamayı umut ediyor.

Ekip son olarak plazma içinde, yaşamın farklı aşamalarında yaşlanmayı teşvik eden veya antagonize eden proteinlerin tanımlanması, daha hedefli terapötiklerin yanı sıra önleyici terapilere de yol açabilir diye belirtmektedir.

Medikaynak Referanslar

Blood proteins reveal your age and could lead to anti-ageing therapy, Jessica Hamzelou, 25 October 2019, NewScientist

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler