Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Günümüzde genetiği değiştirilmiş besinler ve hayvanlar ciddi bir tartışma konusudur. Bu teknolojinin insanlar üzerinden uygulanması ise bilim dünyasının gündemine yeni yeni girmeye başlamıştır. Bir grup protestocu Londra'da, genetiği düzenlenmiş çocuk yaratma konulu bir konferansa gelen insanlara broşür dağıttı. "Tasarım Bebekleri Durdur! kampanya grubu bir basın açıklamasında toplantıdaki kişilerin halka sormadan GM bebek deneylerini nasıl yapmayı planladıklarını iddia etti. Bu toplantının, insan germ hattı genom düzenlemesinin ilk klinik çalışmalarının nasıl yapılacağı ve nesilden nesile geçebilecek değişiklikler yapılması konusunda kılavuz ilkeler hazırlamakla ilgili olduğu doğrudur. Ancak konferansa katılanlar bu konuyu halka danışmak istemekte ve birçoğu, kılavuzların en azından kısa vadede daha fazla denemeyi teşvik etmek yerine engelleneceğini düşünmektedir.

Gen Düzenleme Kılavuzu

İngiltere'deki MRC Harwell Enstitüsü'nden Andy Greenfield, insanların denemeler başlamadan önce bir kontrol listesini işaretlemeleri gerekiyorsa, listenin çok aşağısına inmeyeceklerini söyledi. Bu toplantı, geçen Kasım ayında Çin'de bir kadının genetik olarak düzenlenmiş iki kız çocuğu doğurduğu açıklamasının doğrudan bir sonucuydu. Bu durum, teknolojinin potansiyel kullanımlarını göz önünde bulundurmak ve nasıl ilerleyecekleri konusunda kılavuzlar hazırlamakla görevli bir grup doktor, biyolog ve etik uzmanı olan Uluslararası İnsan Germ Hattı Genom Düzenleme Klinik Komisyonu kurulmasına yol açtı. Şimdilik, fikir birliği, denemenin sorumlu olmayacağına inanıyor. Çünkü grubun geçen haftaki ikinci toplantısında iki kapsamlı mesaj netleşti. İlk olarak, CRISPR gen düzenlemesinin birçok varyantından herhangi birinin embriyoları düzenlemek için kullanımı konusunda yeterince güvenli olup olmadığı hala bilinmemektedir. Erken gelişimi incelemek için CRISPR kullanan araştırmacılar, bu tekniğin, embriyoların yaklaşık yüzde 20'sinde büyük DNA parçalarını yok ettiğini tespit etti. Bu durum son zamanlarda keşfedildi. Biyologlar yazım hatası aradılar ve tüm sayfaların eksik olduğunu fark etmediler.

Konu ile ilgili uzmanlar germ hattı genom düzenlemesinin, günümüzde henüz herhangi bir acil tıbbi ihtiyacı çözemeyeceğini, ancak bu durumun zamanla değişebileceğini belirttiler. Araştırmacılar, muhtemelen bir gün yetişkin hücrelerden yumurta veya sperm hücresinin üretebileceğini belirtmektedir. Böylece bu durum, spermin üretilmesini durduran mutasyonların neden olduğu erkek kısırlığının tedavisi gibi daha geniş bir kullanım alanı sağlayacaktır.

Medikaynak Referanslar

Geneticists are writing the rule book for creating gene-edited babies. NewScientist Magazine issue 3257 , published 23 November 2019.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler