Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Romatoid artrit (RA), patogenezi immün sistemin farklı hücrelerini içeren heterojen bir genetik arka plana sahip kronik bir otoimmün hastalıktır. Rituksimab, 2006 yılında Avrupa'da RA tedavisi için onaylanmış bir B lenfosit monoklonal antikorudur. Rituksimab tekrar tedavi yönetiminin programı tartışmalıdır. Ürün özelliklerinin özeti, RA için 1000 mg'lık 2 intravenöz infüzyonun, 1. ve 15. günlerde uygulanmasını ve daha sonra 24 hafta sonra tedavinin tekrar edilebileceğini göstermektedir. Klinik çalışmalarda romatoid artrit (RA) hastalarında, döngü başına rituksimab 1000 mg veya 2000 mg dozları arasında anlamlı bir klinik farklılık bulunmadığını destekleyen kanıtlar vardır ve düşük doz döngüleri daha iyi bir güvenlik profiline sahiptir.

İspanyol araştırmacılar, gerçek yaşam pratiğinde rituksimab kullanım modelini tanımlamak amacıyla bir çalışma yaptılar. Klinik uygulamada RA için Rituksimab (RITAR) çalışması, 2005'ten 2015'e kadar retrospektif bir kohort çalışmasıydı.

Araştırmacılar sonuçla ilişkili faktörleri tanımlamak için on demand reçete döngülerinde klinik yanıt süresi hakkında bilgi topladılar. Çalışmaya aktif eklem hastalıkları için rituksimab ile tedavi edilen RA hastası erişkinleri dahil ettiler. Yanıt süresi, rituksimab ilk infüzyon tarihinden alevlenme tarihine kadar geçen ay olarak tanımlanan primer sonlanım noktasıydı. Yanıt süresi ile ilişkili değişkenleri belirlemek için çok değişkenli bir analiz yapıldı.

Rituksimab Daha Çok Seropozitif Hastalarda Kullanılıyor

Toplam 114 hasta ve 409 döngü tanımlandı, hastaların % 93,0’ü seropozitif ve % 80,7’si kadındı. Rituksimab esas olarak ikinci basamak biyolojik tedavi olarak kullanıldı. Gereğinde tekrar tedavi, vakaların % 94,6'sında, 6 aylık yeniden tedavi ise % 5,4’ünde uygulandı. Gereğinde tekrar tedavide rituksimab döngülerine ortalama yanıt süresi 10 aydı. Çok değişkenli analizler, 65'ten büyük hasta yaşının, rituksimab sikluslarının sayısının, seropozitifliğin ve birinci veya ikinci basamak tedavisinin daha uzun yanıt süreleriyle ilişkili olduğunu gösterdi. Her döngüde uygulanan doz, yanıt süresi ile anlamlı bir şekilde ilişkili değildi.

Araştırmacılar, deneyimlerinin, özellikle seropozitif hastalarda ve birinci veya ikinci basamak biyolojik tedavi olarak uygulandığında, ilk siklustan sonra iyi yanıt veren hastaların uzun süreli tedavisi için, gereğinde 1000 mg rituksimab tek infüzyonunun makul bir program olduğunu gösterdiğini belirttiler.

Medikaynak Referanslar

Cañamares-Orbis et al. Experience With the Use of Rituximab for the Treatment of Rheumatoid Arthritis in a Tertiary Hospital in Spain, Journal of Clinical Rheumatology 2018.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler