Yandex Metrica

Gıda Alerjileri Çocukluk Çağı Anksiyetesine Yol Açıyor

02 Ağustos 2017

Gıda alerjileri, son zamanlarda ABD'de gençler arasında gittikçe yaygınlaşmaktadır ve günümüzde yüzde 8 gibi yüksek bir orana sahip olmuştur. Bugüne kadar düşük sosyo-ekonomik düzeye sahip etnik azınlık popülasyonlarında gıda alerjisinin yaygınlığı hakkında çok az şey bilinmekteydi. Columbia Üniversitesi Mailman Kamu Sağlığı Okulu, Ferkauf Psikoloji Enstitüsü ve Albert Einstein Tıp Fakültesi'nde araştırmacılar ağırlıklı olarak düşük sosyo-ekonomik düzeye sahip etnik azınlık çocuklarından oluşan bir popülasyonda gıda alerjisi ile çocukluk anksiyetesi ve depresyon arasındaki bağlantıyı inceledi.  

Araştırmacılar, Bronx, New York'ta bulunan kentsel pediatri polikliniklerinden beslenme alerjisi olup olmamasına göre ortalama 8 yaşındaki 4-12 yaş arası, 80 pediatri hastasını inceledi. Astımlı gençler arasında kaygı ve duygudurum bozuklukları daha sık olduğundan astım tanısı için kontrol edidiler. Bir gıda alerjisi olan çocuklar arasında yüzde 57'si anksiyete belirtilerine sahipken, gıda alerjisi olmayan çocukların yüzde 48'inde bu durum görüldü. Gıda alerjisinden bağımsız olarak çocukların yaklaşık% 48'inde depresyon belirtileri vardı. Araştırmacılar, çocuklarda gıda alerjisi ve depresyon arasında bir bağ bulamamasının muhtemel bir açıklaması olduğunu belirtti. Örnek gençti ve depresyon için ortalama başlangıç ​​yaşı anksiyete oranından anlamlı derecede geçti.

Sonuçlar, bir gıda alerjisi olan çocukların çocukluk anksiyetesi prevalansının anlamlı derecede yüksek olduğunu göstermiştir. Gıda alerjileri, çocukluk çağı depresyon belirtileri veya bakım verenler arasında anksiyete veya depresyon belirtileri ile ilişkili değildi. 

Referanslar :

Goodwin RD, et al. Food Allergy and Anxiety and Depression among Ethnic Minority Children and Their Caregivers. The Journal of Pediatrics, 2017; DOI: 10.1016/j.jpeds.2017.04.055

Literatür talep et Sonra Oku

BENZER MAKALELER

E-Posta ve şifrenizi girerek
medikal referans noktanıza ulaşabilirsiniz.

GİRİŞ YAP

Yeni hesap oluştururken vereceğiniz bilgiler, cegedim tarafından onaylanacak
ve siteye tam üyeliğiniz bu onaydan sonra sağlanacaktır.

* Tüm alanları doldurmak zorunludur.

Loading Image