Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Bilim insanları bir gıda alerjisinin korkunç bir şey olabileceğini ve bir kişinin alerjik olduğu bir yiyeceği az miktarda bile yediğinde, küçük bir reaksiyonun kaşıntı, şişme ve mide ağrısını içerebileceğini belirtmişlerdir. Ancak araştırmacılar her dört kişiden birinin gıda alerjisine sahip olacak kadar şanssız olsa da, hafif bir alerjisinde bile bir noktada şiddetli bir reaksiyon yaşayacaklarını ifade etmişlerdir. Anafilaksi, vücudun iki organını ilgilendiren bir reaksiyon olarak tanımlanan bir şok hali, hırıltılı solunum, baş dönmesi ve kusma gibi semptomlarla karakterize olmakla birlikte nabızı yavaşlatabilir, kan basıncı düşürebilir ve hava yollarını kapatabilir. Yapılan çalışmalar anafilaksinin son birkaç yılda endişe verici sayıda insanda ölümcül olduğunu göstermiştir. Nüfusun çoğunda her zamankinden daha fazla gıda alerjisi olmakla birlikte dünya çapında giderek daha fazla insan hastaneye gönderilmektedir. Hastaneye kabul verilerinin geniş çaplı bir incelemesi, diğer bölgelerin yanı sıra ABD, Avustralya ve Avrupa'da anafilaksi vakalarının arttığını göstermiştir. ABD'de gıda alerjisi için hastane ziyaretleri 1993'ten 2006'ya üç kat artmış ve 2013 ile 2019 arasında İngiltere’de, anafilaksinin neden olduğu çocukların hastaneye başvuru sayısında 1.015'ten 1.746'ya %72'lik bir artış görülmüştür. University College London'da tıbbi mikrobiyoloji emeritus profesörü Graham Rook, gıda alerjilerinin arttığının tartışılmaz bir şekilde, kesinlikle çılgın bir boyutta olduğunu belirtmiş, artışın arkasındaki teorinin, gıda alerjilerinin daha çok farkında olmamızdan kaynaklandığını sözlerine eklemiştir. Ancak yeni kitabı The End of Food Allergy'de yükselişi "salgın" olarak nitelendiren Stanford Üniversitesi alerji uzmanı Kari Nadeau, durumun böyle olmadığını belirtmiş, bunun sadece teşhis konusunda daha iyi oldukları için değil, daha fazla farkına vardıkları için olduğunu ancak bu durumun teşhisi artırmadığını ifade etmiştir. Kari Nadeau, bununla birlikte, gıda alerjilerinin ne kadar arttığını tespit etmenin zor olduğunu ve insanların gerçekte olduğundan üç ila dört kat daha fazla gıda alerjisi olduğunu düşündüğünü, bunun da kendi kendine bildirilen verilere güvenmeyi zorlaştırdığını sözlerine eklemiştir.

Hijyen hipotezi

İnsanların çoğu, gıda intoleransı ve gıda alerjisini karıştırmaktadır. Araştırmacılar, birçok ülkede gıda alerjisi yaygınlığı konusunda verinin bulunmadığını, ayrıca bir gıda alerjisi için "altın standart" testinin (söz konusu kişiye klinik bir ortamda az miktarda gıdanın verilmesini içerir) zaman alıcı, pahalı ve riskleride beraberinde getirdiğini belirtmişlerdir. Bununla birlikte, birçok hakemli kaynaktan gelen verilere bakıldığında Nadeau, dünya çapında gıda alerjilerinin oranının 1960'ta nüfusun yaklaşık %3'ünden 2018'de yaklaşık %7'ye çıktığını ve sadece artanın oran olmadığını, insanların alerjik olduğu yiyecek çeşitlerinin de genişlediğini ifade etmiştir.

Gıda güvenliğiyle ilgili acil durumlara müdahale eden bir Dünya Sağlık Örgütü kuruluşu olan Uluslararası Gıda Güvenliği Otoriteleri Ağında çalışan Peter Ben Embarek, başlangıçta, onlarca yıl önce, sadece, deniz ürünleri, süt ve fındık gibi klasik alerjenlerin olduğunu ve bunun, artık tüm ürün yelpazesine önemli ölçüde genişlediğini belirtmiştir. Uzmanlar, gıda alerjilerinin artmakta olduğu konusunda hemfikirdirler. Hijyen hipotezi adıyla anılan ifadenin kendisine artık alerji uzmanları tarafından geniş bir yer verilmektedir. Rook, hijyen hipotezinin korkunç bir isim olduğunu çünkü herkese neler olup bittiğine dair yanlış fikir verdiğini belirtmiştir. Bu, ne kadar temiz olursak, alerjiye yakalanma olasılığımızın o kadar yüksek olduğu anlamına gelmekte olmasına karşın pek doğru değildir. Gıda alerjilerinin artmasıyla ilgili araştırmalar devam ederken, gıda alerjisi vakalarındaki yükselişin ortasındaki birinin nasıl güvende kalacağı sorusunu akıllara getirmektedir. Araştırmacılar bir yiyecekten tamamen kaçınmanın tamamen yardımcı olmayacağını ve hatta canımızı yakabileceğini belirtmişlerdir. Halihazırda alerjisi olan biriyseniz, immünoterapi (çok az tüketilen ancak alerjenik gıdaların artan miktarları) son derece umut verici sonuçlar vermesine karşın araştırmacılar bazı insanlar için bunun, yaşam ve ölüm arasındaki fark anlamına gelebileceğini belirtmişlerdir.

Medikaynak Referanslar

Ralph Jones, Why food allergies are on the rise, BBC Future, 26 October 2020

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler