Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Bazı araştırmalar, elektronik sigaralarda (e-sigara) bağımlılık yapan bir madde olan nikotinin kardiyovasküler ve solunum rahatsızlıkları riskini artırdığını göstermiştir. Ancak potansiyel sağlık etkilerini tam olarak anlamak için gerçek zamanlı bir nikotin izleme cihazına ihtiyaç bulunmaktadır. Böyle bir cihaz e-sigara kullanıcılarının ve çevrelerindeki pasif içicilerin maruziyeti ölçmelerine yardımcı olabilir. Araştırmacılar bunu sağlayabilecek pilsiz giyilebilir bir cihaz geliştirdiklerini bildirmektedir.

E-sigaralar, kullanıcının soluduğu nikotin, gliserin, propilen glikol ve tatlandırıcı katkı maddeleri karışımını ısıtmak ve aerosol haline getirmek için tasarlanmıştır. Vücutta bu karışım, hava akışını değiştirdiği, oksidatif stresi artırdığı ve bağışıklığı bozduğu solunum sistemin de olduğu gibi birçok organı etkileyebilir. Ayrıca nikotin maruziyeti akciğer kanserine neden olabilir. Ancak bu maruziyeti gerçek yaşam koşullarında değerlendirmek zordur. Ortamdaki nikotin düzeyini ölçen mevcut testler laboratuvar ortamlarında gerçekleştirilmektedir.

Alternatif olarak portatif nikotin sensörleri geliştirildi ancak bildirilen ikisinin çalışması için ter ya da güneş ışığı gerekmektedir. Madhu Bhaskaran, Dr. Ataur Rahman ve Philipp Gutruf, nikotini gerçek zamanlı olarak algılayabilen ve verileri kablosuz olarak akıllı telefon gibi elektronik cihazlara gönderebilen hafif, giyilebilir bir sensör tasarlamaya başlamıştır. Ekip, sensörleri için bir poliimid substrat üzerine vanadyum dioksiti(VO2) uygulamıştır. Nikotinin ince bir VO2 filmine kovalent olarak bağlanabileceğini, böylece filmin iletkenliğini nikotin konsantrasyonuna bağlı olarak değiştirebileceğini göstermişlerdir. Cihaz, iletkenlikteki değişikliği algılar, sinyali yükseltir ve ardından kablosuz olarak bir akıllı telefona iletir. Deride uygulandığında bu pilsiz sensör açık havadaki nikotin düzeyini ölçebilmektedir. Araştırmacılar, bu yaklaşımın çevredeki tehlikeli maddelerin gerçek zamanlı izlenmesi için giyilebilir elektroniklerin kullanımını genişlettiğini söylemektedir.

Medikaynak Referanslar

Wearable sensor measures airborne nicotine exposure from e-cigarettes, ScienceDaily December 8, 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler