Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Gliomlar oldukça agresif seyreden beyin tümörleri olup, HIV gibi bağışıklık sistemini baskılayan durumların eşlik etmesi durumunda agresif tedavi verme imkanı da sınırlanacağı için sağkalım süresi oldukça kısa olabilmektedir. Çin’de yapılan yeni bir çalışmanın amacı gliomu olan HIV hastalarının sağkalım analizini yapmak ve çeşitli prognostik faktörler ile genel sağkalım arasındaki ilişkiyi değerlendirmek olarak belirlendi. Elde edilen bulgular geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Araştırmacılar, Sichuan Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi edilmiş olan iki hastanın tedavisi ve prognozunu ayrıntılı olarak değerlendirerek ve HIV ile ilişkili glioma olan hastaların niceliksel ve kapsamlı bir sistematik literatür taramasını yaptılar. Tedavi deneyimimlerini retrospektif olarak elde edilen bilgilerle birleştiren araştırmacılar, yaş, ameliyat, cinsiyet, WHO derecesi, radyoterapi, kemoterapi ve radyoterapi ile kombine edilen kemoterapinin sağkalım süreleri üzerindeki etkisini incelediler. Daha sonrasında bu değişkenlerin sağ kalımını tahmin edip edemediğini istatistiksel olarak analiz ettiler.

Cerrahi ve WHO Derecesi Prognostik Faktörler Olarak Belirlendi

Araştırmacılar, bu çalışmaya, kendi olgularının ikisini de içeren toplam 34 vakayı dahil ettiler. Bu 34 hasta için medyan sağkalım süresi 9 ay olarak hesaplandı. Sağkalım analizinde, incelemiş oldukları parametreler arasında, WHO grade (düşük dereceli gliom / yüksek dereceli gliom), cerrahi (SR / SB) ve radyoterapi, tek değişkenli analiz ile genel sağkalım ile anlamlı ilişki gösterdi. Çok değişkenli analizde WHO derecesi ve cerrahinin OS'nin anlamlı bir prediktörü olduğu gösterilmiştir.

Çalışmaya dahil edilmiş olan çoğu hastada astrositom veya yüksek dereceli glioma vardı. HIV hastalarındaki tüm gliomaların medyan sağkalımı değerlendirildiği zaman bu sürenin, GBM hastalarından daha kısa olduğu görüldü. Bu hastalar için cerrahi ve WHO derecesi genel sağkalım için bağımsız prognostik faktörlerdi.

Medikaynak Referanslar

Wang T. et al. Clinical Characteristics and Prognostic Analysis of Glioma with HIV Patients. World Neurosurg. 2018 Mar 7. pii: S1878-8750(18)30441-8. doi: 10.1016/j.wneu.2018.02.168. [Epub ahead of print]

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler