Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

1954'te ilk kez vizyona giren Godzilla filminde başlangıçtaki Godzilla, derin deniz ekosistemini tahrip eden Marshall Adaları'ndaki hidrojen bombası testinde ortaya çıkan, ayrım gözetmeyen bir yıkıma neden olan 50 metrelik bir metafordu. Altmış beş yıl ve hakkında çekilen 35 filmden sonra Godzilla, hiç olmadığı kadar büyük bir şekilde geri döndü. 119.8 metre boyundaki yeni Godzilla, tüm insanlığın geleceğini tehdit eden, ayrım gözetmeksizin yıkıma odaklı haliyle karşımıza çıktı. Film eleştirmenleri ve hayranları uzun zamandır binaların daha uzun olmasıyla Godzilla'nın zamanla büyüdüğünü gözlemledi. Aslında, Godzilla, Science'ta yayımlanan Dartmouth bilim adamlarının bir ekibine göre, dünyadaki diğer organizmalardan 30 kat daha hızlı gelişti.

Araştırmacılar, Godzilla'nın "insanlığın ortak kaygısındaki ani yükselişe yanıt olarak geliştiğini belirtiyorlar. Birleşik Devletler askeri harcamasını ortak kaygımız için bir ölçüt olarak kullandılar ve Godzilla'nın beden büyüklüğü ile 1954 ve 2019 arasında güçlü bir bağlantı buldular. Godzilla kaygılarımızın somutlaşmış hali miydi?

Godzilla’nın Jurassic dönemindeki bir ceratosaurid dinozor olduğunun kabul edilmesinin yanı sıra, o zaman en az 145 milyon yıllık bir süre boyunca süren istikrarın sansasyonel bir örneğini temsil eder. Oysa Godzilla, 1954'ten bu yana iki katına çıktı ve bugün 2500 doğal organizmada gözlenen evrim oranını aştı. Charles Hansen Antropoloji Profesörü ve Profesör Charles J. Dominy, "Godzilla'nın vücudu 1954'e kadar yaklaşık 150 milyon yıllık evrimi ile tutarlıydı, son 65 yılda vücut büyüklüğü üzerinde ani ve güçlü bir selektif baskı oldu. şeklinde konuştu. Dominy, çalışmayı Dartmouth'da biyolojik bilimler ve ekoloji, evrim, ekosistemler ve toplum lisansüstü programı profesörü olan Ryan Calsbeek ile birlikte yazdı.

Ortak yazarlar, Godzilla'nın kültürel bir simge olarak geçerliliğini koruduğunu, çünkü "zamanımız için bir ders verebileceğini eklediler.

Medikaynak Referanslar

Nathaniel J. Dominy, Ryan Calsbeek. A movie monster evolves, fed by fear. Science, 2019; 364 (6443): 840-841 DOI: 10.1126/science.aax5394

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler