Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

UCL araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir araştırma, basit görme testlerinin, 18 ay sonra Parkinson hastalığına sahip kişilerin bilişsel bozukluk ve olası demans geliştireceğini tahmin edebileceğini göstermiştir. Movement Disorders’de yayınlanan çalışma, görme değişikliklerinin Parkinson hastalarının hepsinde olmasa da çoğunda meydana gelen bilişsel düşüşten önce oluştuğuna dair kanıtlar sunmaktadır. Communications Biology'de yayınlanan bir başka yeni çalışmada, aynı araştırma ekibi, Parkinson hastalığı olan özellikle görme sorunları olan kişilerde, beyin bölgelerinin yapısal ve işlevsel bağlantılarının tüm beyin boyunca ayrıldığını bulduklarını bildirmişlerdir. İki çalışma birlikte, beynin bağlantılarındaki kayıpların ve değişikliklerin, Parkinson hastalığı olan birçok insanın yaşadığı bilişsel bozukluğun altında nasıl yattığını göstermiştir. Baş yazar Dr Angeliki Zarkali (Demans Araştırma Merkezi, UCL Queen Square Nöroloji Enstitüsü), görme sorunları olan Parkinson hastalığına sahip kişilerin demansa yakalanma olasılığının daha yüksek olduğunu bulduklarını ve bunun, beyinlerindeki temel değişikliklerle açıklanıyor gibi göründüğünü belirtmiştir. Zarkali, görme testlerinin Parkinson demansını başlamadan önce tahmin etmeleri için bir fırsat penceresi sağlayabileceğini ve bunun da bilişsel gerilemeyi çok geç olmadan durdurmanın yollarını bulmalarına yardımcı olabileceğini ifade etmiştir. Araştırmacılar, bu ayın başlarında yayınlanan Movement Disorders makalesi için Parkinson hastalığı olan 77 kişiyi incelemişler ve basit görme testlerinin, bir buçuk yıl sonra kimin demans hastalığına yakalanacağını tahmin ettiğini bulmuşlardır. Demans, Parkinson hastalığının yaygın ve zayıflatıcı bir yönü olmakla birlikte, 10 yıl içinde insanların yaklaşık %50'sini etkilediği tahmin edilmektedir. Bu uzunlamasına bulgular, yaygın olarak kullanılan göz çizelgelerini ve kedi ve köpeklerin çarpık görüntülerini içeren görme testlerindeki performansın, bilişsel gerileme riskiyle bağlantılı olduğunu öne süren bir zaman noktasında yapılmış önceki çalışmalara ağırlık katmaktadır.

Beyaz cevher hasarı

Yeni çalışmada ayrıca, Parkinson demansı geliştirmeye devam edenlerin, görme ve hafıza ile ilgili alanlar da dahil olmak üzere, beyin bağlantılarında kayıplar olduğunun bulunduğu bildirilmiştir. Araştırmacılar, ince ayrıntılı MRI taramalarını analiz etmek için son zamanlarda geliştirilen yöntemleri kullanmış olmakla birlikte, beynin beyaz maddesine verilen hasarı tespit etmelerini sağladıklarını belirtmişlerdir. Ekip, beynin bütünleşik bir ağ olarak işlev görmesine yardımcı olan, beynin önünü ve arkasını birbirine bağlayan bazı uzun mesafeli bağlantılarda beyaz cevher hasarını tespit ettiklerini bildirmişlerdir. İletişim Biyolojisi çalışması, beyinleri MRI taramaları kullanılarak görüntülenen bir kontrol grubu olarak Parkinson hastalığı olan 88 kişiyi ve 30 sağlıklı yetişkini içermektedir. Sağlıklı beyinde, iki bölge arasındaki yapısal (fiziksel) bağlantıların ne kadar güçlü olduğu ve bu iki bölgenin işlevsel olarak ne kadar bağlantılı olduğu arasında bir ilişki bulunmaktadır. Bilim insanları, sağlıklı beyinde, özellikle de soyut akıl yürütmeyi mümkün kılma esnekliği sağlayabilecek daha yüksek sıralı işlemeyle ilgili alanlarda bir dereceye kadar ayrılma olduğundan, bu eşleşmenin beyin boyunca tek tip olmadığını ve çok fazla ayrışmanın kötü sonuçlara bağlı olduğunun görüldüğünü belirtmişlerdir. Araştırmacılar, Parkinson hastalığı olan kişilerin tüm beyinde daha yüksek derecede bir ayrışma sergilediğini bulmuşlardır. Her iki makalenin de kıdemli yazarı olan Dr Rimona Weil (UCL Queen Square Nöroloji Enstitüsü), bulgularının, görme testlerinin Parkinson'u yavaşlatabilecek çok sayıda yeni ilacı hedef almaları gerektiğini belirlemelerine yardımcı olabileceğini göstererek, klinik araştırmalar için değerli olabileceğini belirtmiştir. Weil, nihayetinde etkili tedaviler bulunursa, bu basit testlerin kimin hangi tedavilerden fayda sağlayacağını belirlenmesine yardımcı olabileceğini ifade etmiştir.

Medikaynak Referanslar

University College London, Eye tests predict Parkinson's-linked cognitive decline 18 months ahead, ScienceDaily, 19 January 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler