Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Derin öğrenme, bilgisayarların verilerdeki kalıpları tanımlamasını ve tahminlerde bulunmasını sağlayan karmaşık bir algoritmalar dizisidir. Bilim insanları, bir optisyen veya göz kliniğine yapılan rutin bir ziyaret sırasında yapılan göz taramalarını analiz edebilen ve yüksek kalp krizi riski taşıyan hastaları tanımlayabilen bir yapay zeka (YZ) sistemi geliştirdi. Doktorlar, retinadaki küçük kan damarlarındaki değişikliklerin, kalple ilgili sorunlar da dahil olmak üzere daha büyük damarların hastalıklarının göstergesi olduğunu kabul ettiler.

Leeds Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmada, yapay zeka sistemini retina taramalarını otomatik olarak okuyacak ve gelecek yıl içinde kalp krizi geçirme olasılığı olan kişileri saptayacak şekilde eğitmek için derin öğrenme teknikleri kullanılmıştır.

Nature Machine Intelligence dergisine yazan araştırmacılar, yapay zeka sisteminin %70-80 doğruluğa sahip olduğunu ve derinlemesine kardiyovasküler araştırma için ikinci bir sevk mekanizması olarak kullanılabileceğini bildirmektedir.

Retina taramalarının analizinde derin öğrenmenin kullanılması, hastaların kalp hastalığı belirtileri için düzenli olarak taranma biçiminde devrim yaratabilir. Leeds Üniversitesi Hesaplamalı Tıp bölümü ve Alan Turing Enstitüsü Turing Üyesi Profesör Alex Frangi araştırmayı denetledi. 'Kalp krizi dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalıklar, dünya çapında erken ölümlerin önde gelen nedenidir ve Birleşik Krallık'ta en sık ikinci ölüm nedenidir. Bu teknik, kalp hastalığı taramasında devrim olasılığı içeriyor. Retina taramaları nispeten ucuz ve birçok optisyen uygulamasında rutin olarak kullanılıyor. Otomatik tarama sonrası hastalanma riski yüksek olan hastalar kardiyoloji uzmanına sevk edilebilir. Taramalar, kalp hastalığının erken belirtilerini izlemek için de kullanılabilir' demiştir.

Medikaynak Referanslar

Using the eye as a window into heart disease. ScienceDaily, 25 January 2022.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler