Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Bu hastalığın ciddiyetine rağmen, birçok insan bunu çok ciddiye almamakta ve bol yatak istirahati ile bol miktarda sıvı içmenin yeterli tedavi olduğuna inanmaktadır. Ancak sadece örtülerin altında kıvrılmak ve bağışıklık sisteminin enfeksiyonla savaşmasını beklemek, hastalığın daha uzun sürmesine, daha şiddetli olmasına veya bazı durumlarda ölümcül olmasına bile neden olabilmektedir. Bu yüzden grip aşısı olsanız veya yıl içinde bir kez enfeksiyon kapılmış olsa bile, belirtilerin ilk ortaya çıkışında bir doktora gidilmelidir.

Erken Grip Tedavisinin Etkililiği

Grip olunduğunda doktora görünmenin anlamsız ve faydasız olduğuna dair hala yaygın bir inanç vardır. Bu inanç, çoğu durumda viral enfeksiyonlar hakkında pek çok doktorun bir şey yapamayacağı ve influenza'nın viral olduğu gerçeğiyle devam etmektedir. Ancak düşünülenin aksine grip tedavi edilebilmektedir. Gripin daha çabuk ortadan kaldırılmasına ve semptomların şiddetinin azaltılmasına yardımcı olabilecek reçeteli antiviral ilaçlar mevcuttur. Özellikle şiddetli grip komplikasyonları geliştirme riski olanlara faydalıdırlar. Hala hastalığın geçmesini beklemeye meyilli olanlar, grip konusunda tedaviye sadece erken başlandığında bunun işe yaradığı gerçeğini düşünmelidir.

Araştırmacılar, grip tedavisinin ancak semptomların ilk 48 saatinde uygulandığında faydalı olduğunu belirtmektedir. Grip benzeri erken belirtileri olan kişiler doktora görünmeden önce beklemeye karar verirlerse tedavi fırsatını kaçırabilirler. Araştırmacılara göre, gripten şüphelenildiğinde doktora görünmek birkaç nedenden dolayı önemlidir. İlk olarak, grip süresini kısaltmak için kullanılan ilaçlar reçete gerektirir. İkinci olarak, ev halkı üyeleri için önleyici tedavi reçete gerektirir. Son olarak, muayene sonucu grip olmayabilir, ancak öyle olursa da asıl hastalıkla ilgili teşhis konularak ikincil hastalığın önlemesi için gerekli tedavide neler yapılabileceği öğrenilir.

Dahası, grip semptomlarının bazı insanlar için 2 haftaya kadar sürebileceği düşünüldüğünde, gribe yakalanmak, daha fazla komplikasyon gelişme riskine ek olarak, okuldan ve / veya işten çok fazla uzak kalma anlamına gelebilir. Yapılan araştırmalarda, antivirallerin, ilk 48 saat içinde verildiğinde hastalık süresini yarım günle bir buçuk gün azalttığı bulundu. Bu nedenle araştırmacılar, doktora erken görünmenin ekonomik bir yararının da olabileceğini vurgulamaktadır. Çünkü bu sayede, hastalık en erken sürede atlatılır ve daha erken şekilde iş başı yapılabilir ve çocuklar da okula bir gün daha az ders kaçırır.

Zatürre Grip Gibi Algılanabilir

Doktora görünmek yerine beklemeyi seçmenin bir diğer olumsuz tarafı zatürrenin de grip gibi görünmesi ve bu yüzden gerekli tedaviye başlamada geç kalınmasıdır. Birisi ateşle öksürüyorsa ve grip değilse, doktor semptomları pnömoni için test etmek isteyebilir. Ancak doktora gidilmediğinde zatürre olan insanlar grip olduklarını varsayarlar ve ihtiyaç duydukları antibiyotikleri alamazlar. Bu yüzden hastalık daha da ilerleyebilir.

Sonuç olarak, grip olunduğunda geç olmadan doktora gidildiğinde gerekli testler uygulanabilir ve bu sayede doktorlar hastaların en kısa sürede iyileşmesi için daha iyi tedavi yöntemlerine karar verebilirler. Nihayetinde en erken şekilde bireyler kendilerini daha iyi hissederler. Ayrıca gribe yakalandığınızı öğrendiğiniz takdirde yakın çevrede bulunan kişiler de bu konuda uyarılarak gerekli önlemler en hızlı şekilde alınabilir.

Medikaynak Referanslar

Why Seeing a Doctor Within 48 Hours of Flu Symptoms Is Critical? Healthline Magazine, published on January 21, 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler