Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

İnfluenza (Grip) ve COVID-19 arasındaki farklar nelerdir?

İnfluenza (Grip) ve COVID-19, bulaşıcı solunum yolu hastalıklarıdır, ancak farklı virüslerden kaynaklanırlar. COVID-19, yeni bir koronavirüs (SARS-CoV-2 olarak adlandırılır) enfeksiyonundan kaynaklanır, grip ise influenza virüslerinin neden olduğu enfeksiyondan kaynaklanır.

COVID-19, gripten daha kolay yayılmaktadır ve bazı insanlarda daha ciddi hastalıklara neden olmaktadır. İnsanların semptom göstermesi de daha uzun sürebilmekte ve insanlar daha uzun süre bulaşıcı olabilmektedir. Bir diğer önemli fark ise gripten korunmak için bir aşı olmasıdır. Henüz COVID-19'u önleyecek onaylı bir aşı bulunmamaktadır. Bu nedenle enfeksiyonu önlemenin en iyi yolu virüse maruz kalmaktan kaçınmaktır.

Grip ve COVID-19'un bazı semptomları benzer olduğu için, aralarındaki farkı yalnızca semptomlara dayanarak söylemek zor olabilir ve tanıyı doğrulamaya yardımcı olmak için test yapılması gerekebilir.

Belirti ve bulgular

Benzerlikler:

Hem COVID-19 hem de grip, asemptomatikten şiddetli semptomlara kadar değişen derecelerde belirti ve bulgulara sahip olabilir. COVID-19 ve gribin paylaştığı yaygın semptomlar şunları içerir:

• Ateş veya ateş / titreme hissi
• Öksürük
• Nefes darlığı veya nefes almada zorluk
• Yorgunluk
• Boğaz ağrısı
• Burun akıntısı veya burun tıkanıklığı
• Kas ağrısı veya vücut ağrıları
• Baş ağrısı
• Bazı kişilerde kusma ve ishal olabilir, ancak bu çocuklarda yetişkinlerden daha yaygındır.

Farklılıklar:

Grip

Grip virüsleri, yukarıda listelenen yaygın belirti ve semptomlar dahil olmak üzere hafif ila şiddetli hastalıklara neden olabilir.

COVID-19

COVID-19, bazı insanlarda daha ciddi hastalıklara neden oluyor gibi görünüyor. Gripten farklı COVID-19'un diğer bulgu ve semptomları arasında tat veya koku değişikliği veya kaybı olabilir.

Maruziyetten ve enfeksiyondan sonra semptomlar ne kadar süre görülür?

Benzerlikler:

Hem COVID-19 hem de grip için, bir kişinin enfekte olması ve hastalık belirtileri yaşamaya başlaması arasında 1 veya daha fazla gün geçebilir.

Farklılıklar:

Bir kişide COVID-19 varsa, semptom geliştirmeleri grip olduğundan daha uzun sürebilir.

Grip

Tipik olarak, bir kişi enfeksiyondan 1 ila 4 gün sonra semptom geliştirir.

COVID-19

Tipik olarak, bir kişi enfekte olduktan 5 gün sonra semptom geliştirir, ancak semptomlar en erken enfeksiyondan 2 gün sonra veya en geç enfeksiyondan 14 gün sonra bile ortaya çıkabilir ve zaman aralığı değişebilir.

Birisi virüsü ne kadar süreyle yayabilir?

Benzerlikler:

Hem COVID-19 hem de grip için, herhangi bir belirti göstermeden önce virüsü en az 1 gün boyunca yaymak mümkündür.

Farklılıklar:

Bir kişinin COVID-19'u varsa, grip olduğundan daha uzun süre bulaşıcı olabilir.

Grip

Grip olan çoğu insan, semptom göstermeden önce yaklaşık 1 gün boyunca bulaşıcıdır.

Grip olan daha büyük çocuklar ve yetişkinler, hastalıklarının ilk 3-4 günü içinde en bulaşıcı gibi görünmektedir, ancak çoğu, yaklaşık 7 gün boyunca bulaşıcı olmaya devam etmektedir.

Bağışıklık sistemi zayıflamış bebekler ve insanlar daha da uzun süre bulaşıcı olabilir.

COVID-19

Birinin COVID-19'a neden olan virüsü ne kadar süre yayabileceği hala araştırılmaktadır.

İnsanların belirti veya semptomlar göstermeden önce yaklaşık 2 gün virüsü yayması ve belirti veya semptomların ilk ortaya çıkmasından sonra en az 10 gün bulaşıcı kalması mümkündür. Bir kişi asemptomatik ise veya semptomları kaybolursa, COVID-19 testi pozitif çıktıktan sonra en az 10 gün bulaşıcı kalması mümkündür.

Nasıl Yayılır?

Benzerlikler:

Hem COVID-19 hem de grip, kişiden kişiye, birbiriyle yakın temas halinde olan insanlar arasında yayılmaktadır. Her ikisi de esas olarak hastalığı olan kişiler (COVID-19 veya grip) öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuşurken oluşan damlacıklarla yayılır. Bu damlacıklar, yakınlarda bulunan veya akciğerlere solunması muhtemel insanların ağızlarına veya burunlarına gelebilir.

Bir kişinin fiziksel insan temasıyla (örneğin, el sıkışarak) veya üzerinde virüs bulunan bir yüzeye veya nesneye dokunarak ve ardından kendi ağzına, burnuna veya muhtemelen gözlerine dokunarak enfekte olması mümkün olabilir.

Hem grip virüsü hem de COVID-19'a neden olan virüs, semptomlar göstermeye başlamadan önce, çok hafif semptomlarla veya hiç semptom geliştirmemiş (asemptomatik) kişiler tarafından başkalarına yayılabilir.

Farklılıklar:

COVID-19 ve grip virüslerinin benzer yollarla yayıldığı düşünülürken, COVID-19 belirli popülasyonlar ve yaş grupları arasında gripten daha bulaşıcıdır. Ayrıca, COVID-19'un gripten daha fazla yayılmaya sahip olduğu gözlemlenmiştir. Bu, COVID-19'a neden olan virüsün birçok insana hızlı ve kolay bir şekilde yayılabileceği ve zaman ilerledikçe insanlar arasında sürekli yayılmasına neden olduğu anlamına gelir.

Şiddetli Hastalık İçin Yüksek Risk Altındaki Kişiler

Benzerlikler:

Hem COVID-19 hem de grip hastalığı ciddi hastalıklara ve komplikasyonlara neden olabilir. En yüksek risk altında olanlar grup şunlardır:

• Daha yaşlı yetişkinler
• Altta yatan belirli tıbbi sorunları olan kişiler
• Hamileler

Farklılıklar:

Sağlıklı çocuklar için komplikasyon riski, COVID-19'a kıyasla grip için daha yüksektir. Bununla birlikte, altta yatan tıbbi sorunları olan bebekler ve çocuklar hem grip hem de COVID-19 için yüksek risk altındadır.

Grip

Küçük çocukların, gripten dolayı ağır hastalık riski daha yüksektir.

COVID-19

COVID-19 ile enfekte olan okul çağındaki çocuklar, COVID-19'un nadir fakat ciddi bir komplikasyonu olan Çocuklarda Multisistem İnflamatuar Sendrom (MIS-C) açısından daha yüksek risk altındadır.

Komplikasyonlar

Benzerlikler:

Hem COVID-19 hem de grip aşağıdaki komplikasyonlara neden olabilir:

• Akciğer iltihaplanması
• Solunum yetmezliği
• Akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS)-yani akciğerlerde sıvı
• Sepsis
• Kardiyak yaralanma (örn. Kalp krizi ve felç)
• Çoklu organ yetmezliği (solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği, şok)
• Kronik tıbbi durumların kötüleşmesi (akciğerler, kalp, sinir sistemi veya şeker hastalığını içeren)
• Kalp, beyin veya kas dokularının iltihaplanması
• İkincil bakteriyel enfeksiyonlar (zaten grip veya COVID-19 ile enfekte olmuş kişilerde meydana gelen enfeksiyonlar)

Farklılıklar:

Grip

Grip olan çoğu insan birkaç gün ila iki haftadan daha kısa bir süre içinde iyileşir, ancak bazı kişilerde komplikasyonlar gelişir, bu komplikasyonlardan bazıları yukarıda listelenmiştir.

COVID-19

COVID-19 ile ilişkili ek komplikasyonlar şunları içerebilir:

• Akciğer, kalp, bacak veya beyin damarlarında ve arterlerinde kan pıhtıları

• Çocuklarda Multisistem İnflamatuvar Sendrom (MIS-C)

Onaylanmış Tedaviler

Benzerlikler:

Yüksek komplikasyon riski taşıyan veya COVID-19 veya grip nedeniyle hastaneye kaldırılan kişiler, semptomları ve komplikasyonları hafifletmeye yardımcı olmak için destekleyici tıbbi bakım almalıdır.

Farklılıklar:

Grip

Reçeteli influenza antiviral ilaçları, gribi tedavi etmek için FDA onaylıdır.

Grip nedeniyle hastaneye kaldırılan veya grip semptomları olan yüksek grip komplikasyonları riski taşıyan kişilerin en kısa sürede antiviral ilaçlarla tedavi edilmesi önerilir.

COVID-19

Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH), tedavi seçenekleri hakkında yeni kanıtlar ortaya çıktıkça düzenli olarak güncellenecek olan COVID-19 tedavisi hakkında bir kılavuz geliştirmiştir.

Şu anda Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmış herhangi bir ilaç veya başka tedavi bulunmamaktadır, çalışmalar devam etmektedir.

Aşı

Benzerlikler:

COVID-19 ve grip aşıları, FDA tarafından acil kullanım (EUA) için onaylanmalı veya yetkilendirilmelidir.

Farklılıklar:

Grip

Bilim insanlarının her yıl dolaşıma gireceğini tahmin ettiği 3 veya 4 grip virüsüne karşı koruma sağlamak için her yıl üretilen, FDA lisanslı çok sayıda grip aşısı bulunmaktadır.

COVID-19

Şu anda COVID-19'u önleyecek onaylı bir aşı bulunmamaktadır. Aşı geliştiricileri, diğer araştırmacılar ve üreticiler, COVID-19'u önlemek için aşının geliştirilme ve onay sürecini hızlandırmaktadır.

  1. Benzer İçerikler