Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Her gün sütlü çikolata yemek kilo almanın formülü gibi görünse de menopoz sonrası dönemdeki kadınların yer aldığı yeni bir çalışmaya göre, sabahları kısa bir zaman dilimi süresince konsantre miktarda tüketilen çikolata vücudun yağı yakmasına ve kan şekeri seviyesinin düşmesine yardımcı olabilir.

Sabah uyandıktan sonraki bir saat içinde veya gece yatmadan önceki bir saat içinde 100 g çikolata tüketen 19 postmenopozlu kadının yer aldığı randomize, kontrollü, çapraz çalışma kilo alımı ve diğer birçok ölçütü hiç çikolata tüketmeyenlerle karşılaştırmıştır:

Araştırmacılar aşağıdaki bulguları elde etmiştir:

  • Sabah veya gece çikolata yemek kilo artışına yol açmamıştır;
  • Sabah veya akşam çikolata yemek açlık ve iştah, mikrobiyota kompozisyonu, uyku ve çok daha fazlasını etkileyebilir;
  • Sabah saatlerinde bol miktarda çikolata yemek yağ yakmaya ve kan glikoz seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilmiştir.
  • Akşam/gece çikolata yemek bir sonraki sabah dinlenmesini değiştirmekte ve metabolizmayı harekete geçirmektedir.

Bulguların vurguladığı üzere, "neyi "ne zaman yediğimiz vücut ağırlığının düzenlenmesinde yer alan fizyolojik mekanizmaları etkileyebilir. Kalori alımının artmasına rağmen gönüllüler kilo almamıştır. Bulgulara göre, önceki çalışmalarda açlık, iştah ve tatlı yeme isteğinde gözlenen düşüşle uyumlu olarak, çikolata ad libitum enerji alımını düşürmüştür.

Medikaynak Referanslar

Starting the day off with chocolate could have unexpected benefits: Researchers find time of day eating milk chocolate can impact regulation of body weight (2021). Available at: https://www.sciencedaily.com/releases/2021/06/210624114358.htm (Accessed: 13 July 2021).

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler