Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

1981 yılında Avustralya'da "Slip Slop Slap kampanyası başlatıldı. Ultraviyole (UV) radyasyona maruz kalmayı en aza indirmek ve güneş yanığı ve cilt kanseri riskini azaltmak için insanlar tişört giymek, güneş koruyucu sürmek ve şapka takmaya teşvik edildi. 2007 yılında slogan "Slip Slop Slap Seek Slide olarak güncellendi. Bu, UV kaynaklı hasar riskini daha da azaltmak için güneş gözlüğü takma ve gölgede kalmayı da içeriyor.

Korunmasız bir gözü kısa süre UV ışınlarına maruz bırakmak, genellikle herhangi bir belirtiye neden olmazken, göz koruması olmadan uzun süreli veya yoğun UV ışınlarına maruz kalmak fotokeratit denilen bir duruma neden olabilir. Bu, korneanın güneş yanığı olarak düşünülebilir. UV ışınları korneanın en dıştaki hücre katmanının ölümüne neden olur. Bu, maruz kalmadan altı ila 12 saat sonra başlayan, her iki gözü de etkileyen ciddi ağrıya neden olur.

Yeterli göz koruması olmadan UV radyasyonuna tekrar tekrar maruz kalmak kalıcı göz hasarına neden olabilir. Kronik UV maruziyeti ile ilişkili çeşitli göz hastalıkları vardır.

Katarakt

Bu hastalıkta, normalde gözde şeffaf olan lens bulanıklaşır. Bu durum bulanık görmeye ve tedavi edilmezse sonuçta körlüğe neden olur. Katarakt vakalarının %20'sinin UV'ye maruz kalmadan kaynaklandığı veya daha da kötüleştiği tahmin edilmektedir. Güneş gözlüğü takmak, katarakt oluşumunu önlemenin en etkili yollarından biri olmaya devam etmektedir.

Pterjium

Bu durum, korneada konjunktival dokunun iyi huylu büyümesidir. Kanserli olmasa da, bir pterjiumun varlığı kronik tahrişe, kızarıklığa ve iltihaplara neden olabilir. Pterjium aylar ve yıllar boyunca yavaş büyür ve gözbebeği üzerinde büyüdüklerinde görüşü engelleyebilir. Ayrıca, görüşü bulanıklaştıran astigmatizimi de indükleyebilirler. Gözlere kronik UV maruziyeti, pterjiyum gelişiminin önemli bir nedenidir.

Maküler Dejenerasyon

Bu durum, merkezi görmeden sorumlu retinanın orta kısmını etkileyen dejeneratif bir hastalıktır. Maküler dejenerasyon, ciddi görme bozukluklarına neden olabilir.

UV ışınlarına maruz kalma ve maküler dejenerasyon arasındaki bağlantı katarakt veya pterjiuma göre daha az belirgin olsa da, kısa dalga boyu radyasyonu ve mavi ışık retinaya zarar verir. Işığa maruz kalma ve maküler dejenerasyon arasında bir ilişki vardır. Bu nedenle güneş gözlüğü takmak, retinaya aşırı ışığa maruz kalmayı sınırlamak için önemlidir.

Kanser

Daha az yaygın olmasına rağmen, kronik UV'ye maruz kalma, konjonktivanın skuamöz hücreli karsinoması, göz içindeki melanom ve göz kapağındaki cilt kanserleri ve göz çevresi derinin kanserleri gibi bazı göz kanseri türlerinde artan oranlarla ilişkilidir.

İklimsel Damlacık Keratopati

Bu, korneanın bulanıklaştığı, görmeyi engellediği ve potansiyel olarak tekrar görmesi için bir kornea naklinin gerektirdiği UV maruziyetinin neden olduğu nadir bir hastalıktır.

Korunma

Güneş gözlüğünde yeterli UV korumaya sahip olanlar seçilmelidir. UV indeksinin 3 veya daha yukarı olduğu gün boyunca açık havada güneş gözlüğünün her zaman takılması gerekir, çünkü UV radyasyonuna maruz kalmanın gözle görülür bir "güvenli seviyesi yoktur. Ayrıca, UV ışınlarının %90'ından fazlası bulutun içinden geçebileceğinden, bulutsuzluğa bakılmaksızın takılmalıdırlar. UV ışınları ayrıca kum, su ve karı yansıtır. UV maruziyetinin günlük pik periyodu sabah 10 ile akşam 2 arasındadır. Bu saatlerde gölgede kalmak tercih edilmelidir.

Medikaynak Referanslar

Jason Yosar. Health Check: will I damage my eyes if I don’t wear sunglasses?, The Conversation 2019.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler