Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

İnsan sağlığı ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılan çeşitli bileşenlerle ilgili çevresel kaygılar hakkında tüketici bilinci belirgin şekilde artmaktadır. 2016 yılında ABD’de çeşitli eyalet ve Federal yasalar, tüketilen sayısız balık türünde bulunmaları ve insanlara olası olumsuz sağlık etkilerinin bir sonucu olarak, polietilen mikro boncukların temizlik fırçalarında, diş macunlarında ve diğer tüketici ürünlerinde kullanılmasını yasaklamıştır. 2017'de Hawaii yasama organlarında herhangi bir tüketici ürününde, özellikle kullanım amacı plajlara yakınsa, oksibenzon kullanımını yasaklamıştır ya da en azından kimyasalların mercan ve sucul çevreye zararlı olduğunu belirten bir uyarı etiketi gerektiren bazı kanun tasarıları getirilmiştir.

Advers Reaksiyon Döngüsü

Oksibenzon güneşten koruyucu formülasyonlarda ultraviyole (UV) ışık filtresi görevi gören aromatik bir hidrokarbondur. Ultraviyole radyasyonun zararlı etkilerini en aza indirmeye yardımcı olmak için güneş koruyucularda ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılan, insan ve çevre kirleticidir. Hastalık Kontrol Merkezi, insanın çevre kimyasallarına maruz kalmasına ilişkin dördüncü ulusal raporda, test edilen kişilerin yaklaşık %97'sinin idrarında oksibenzon tespit edildiğini ve bağımsız bilim adamlarının dünya çapında suyollarında ve balıklarda oksibenzonun çeşitli konsantrasyonlar bulunduğunu göstermiştir. Oksibenzon ayrıca klor ile reaksiyona girerek yüzme havuzlarında ve atık su arıtma tesislerinde konsantre olabilen tehlikeli yan ürünler üretebilir. Üstelik, advers reaksiyonlar, oksibenzon ile kontamine olmuş balıkların tüketilmesi, bileşenin vücudumuzdan yıkanması ve arıtma tesislerinin kimyasalları işlem protokollerinin bir parçası olarak etkili bir şekilde çıkarmaması nedeniyle içme suyuna geri döndürülmesi döngüsüyle artabilir. İnsanlarda, oksibenzonun, olası bir endokrin bozucu olarak uygulandığı ve Hirschsprung hastalığı ile bağlantılı olduğu, temas ve foto-temas alerjisi reaksiyonları ürettiği bildirilmiştir. Çevresel olarak, oksibenzonun, masif resif ölümüne kadar değişen, mercan ve balıklarda çeşitli toksik reaksiyonlar ürettiği gösterilmişti.

Son olarak, cilt kanseri oranlarının artması ve mikronize çinko oksit ve titanyum dioksit gibi daha etkili güneş koruyucu aktiflerinin mevcudiyeti ile birlikte, oksibenzon içeren kişisel bakım ürünlerinin göreceli önleme yararına ilişkin ciddi şüpheler ortaya atılmalı ve ekosistemde bu ve diğer kimyasalların birikmesinden kaynaklanan olumsuz sağlık ve çevresel etkileri karşılaştırılmalıdır.

Medikaynak Referanslar

Joseph C DiNardo, Craig A Downs. Dermatological and environmental toxicological impact of the sunscreen ingredient oxybenzone/benzophenone-3, J Cosmet Dermatol. 2018;17:15–19.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler