Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

İdiyopatik pulmoner fibrozisin (İPF), baş dönmesi, kas ağrısı ve nefes darlığı gibi görünmez semptomları olduğu gibi, hayatı tehdit edici akciğer hastalığına eşlik eden kronik öksürük gibi görünür semptomları da vardır. İPF'li hastalar bazen prodüktif bir öksürük ile balgam çıkarabilirken, diğer hastalarda kronik bir kuru öksürük görülebilir. Kuru öksürük günlük yaşantıda, başka insanlar tarafından bulaştırıcılık açısından rahatsız edici bulunabilir. Buna ek olarak İPF, halk arasında çok bilinen bir hastalık değildir.

Bir Hastanın Gözünden Öksürükle Yaşamak

Üç yıl önce İPF tanısı almış bir hasta, son bir yıldır devam eden kuru öksürüğüne, günlük hayatta başka insanların reaksiyonlarını anlattı:

"Öksürüğüm başladığından beri, başkalarına bulaşıcı olmadığımı netleştirmek zorundayım. İPF tanısı konulduktan sonra, insanların her zamankinden daha fazla yargıya vardıklarını fark ettim.

Son zamanlarda, tıbbi olmayan bir randevu için bekleme odasındayken, kuru öksürüğüm alevlendi. Başlangıçta, bir bayan ve genç çocuğu öksürmemi izliyordu ve nefesimi tutmak için uğraştım. Bu durum kısa bir süre sonra vücut dillerinden anlaşılan bir rahatsızlık haline dönüştü. Daha sonra çantasına uzandı ve bir şişe el temizleyici çıkardı. Öksürüğüm azalmaya başladığında, yüksek sesli bir nefes aldı. Durumdan rahatsızdım ama o an öksürüğümü durdurmak için yapabileceğim hiçbir şey yoktu.

Öksürüğümden rahatsız olduğunu ve hastalanmamak için önlem aldığını görünce, koruyucu maskemi çıkarıp taktım. Daha sonra bana olabildiğince kibar bir şekilde, ama rahatsız bir sesle, böyle bir öksürükle evde kalmayı düşünmem gerektiğini söyledi.

Çekingen bir şekilde, ona öksürüğümün İPF denilen ölümcül bir akciğer rahatsızlığı nedeniyle olduğunu söyledim. Ayrıca, tehlike altındaki bağışıklık sistemim nedeniyle, bu bekleme odasında, kendisinden ve çocuğundan daha fazla solunum virüsüne yakalanma riskim olduğunu ve bu yüzden maskemi taktığımı açıkladım. Maskemi uygulamanın, ikisini öksürüğümden korumak için olmadığını ve bulaşıcı olmadığımı yineledim.

Kadının bana inandığından emin değildim, çünkü beden dili yumuşamış gibi görünmüyordu. Bir şeyleri yumuşatmak ve odadaki garipliği ortadan kaldırmak için onunla empati kurmaya çalıştım, başkalarının hasta olabileceğini düşündüğümde, öksürüğün beni ne kadar korkuttuğunu anlatmaya çalıştım. Ardından ona İPF hakkında bilgi verdim.

Bu konuşmanın ilk anları çok rahatsız edici olsa da, başlangıçta kuru öksürüğüm için önyargılı davranan bu kadınla çok fazla ortak noktamız olduğunu farkettik. İPF'den kurtulmanın bir yolu olup olmadığını sorduğunda, tek seçeneğin bir çift akciğer nakli olduğunu söyledim.

Şaşırtıcı bir şekilde, erkek kardeşi bir böbrek nakli almıştı ve organ bağışının çok güçlü bir savunucusuydu. Bu, anlayış ve empati için ihtiyaç duyduğumuz ortak zemindi. O anda öksürüğümü haklı çıkarmanın ve başkalarına bulaşıcı olmadığını söylemenin yeterli olmadığını anladım. Fırsat varsa, bir bilgilendirme eklemem gerekiyordu."

Hasta, İPF'li hastaların, öksürüklerinin başkalarına bulaşıcı olmadığını belirterek, insanları hastalığın semptomları konusunda eğitmenin önemli olduğunu belirtti.

Medikaynak Referanslar

Charlene Marshall. I’m Not Contagious: Educating Others About IPF-related Cough, Pulmonary Fibrosis News 2019.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler