Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yıllardır, sağlığını iyileştirmeye çalışan insanlar için günde 10000 adım atmak altın bir standart haline geldi buna karşın yeni yapılan araştırmalar günde 7500 adım atmanın bile fayda sağladığını ortaya koymuştur. Yeni bir Brigham Young Üniversitesi çalışması, sadece adım atmanın kilo alımını önlemede etkili bir püf nokta olmadığını göstermiştir.

BYU Egzersiz Bilimi Bölümünden araştırmacılar ve Beslenme, Diyetetik ve Gıda Bilimi Bölümünden meslektaşları, üniversitenin ilk altı ayı boyunca adım sayma denemesine katılan 120 birinci sınıf öğrencisi üzerinde çalışmışlardır. Katılımcılar 24 hafta boyunca haftada altı gün 10.000, 12.500 ve 15.000 adım yürürken, araştırmacılar kalori alımını ve ağırlıklarını izlemişlerdir. Yapılan bu çalışmanın amacı, günlük olarak önerilen 10.000 adım sayısının aşamalı olarak aşılmasının (%25'lik artışlarla) üniversite birinci sınıf öğrencilerinin kilo ve yağ kazanımını en aza indirip indirmeyeceğini değerlendirmektir. Araştırmacılar, öğrencilerin günde 15000 adımdan fazla yürümesinin önemli olmadığı çünkü kilo alımlarının devam ettiği sonucuna ulaştılar. Çalışmada öğrenciler çalışma süresi boyunca ortalama 1,5 kg almışlar ve önceki çalışmalara göre üniversitenin ilk akademik yılında 1 ila 4 kg ortalama kilo artışı görülmüştür.

Adım Tavsiyeleri Kilo Alımını Engellemese de Bizim İçin Hareket Etmek Her Zaman İyidir

BYU’da egzersiz bilimi profesörü olan Bruce Bailey, sadece egzersiz yapmanın kilo vermenin en etkili yolu olmadığı ve adımları takip etmenin fiziksel aktiviteyi artırmaya yararı olabileceğini ancak yaptıkları çalışmanın kiloyu korumaya veya kilo alımını önlemeye yardımcı olmayacağını gösterdiğini belirtmiştir.

Çalışmanın deneklerinin altı haftalık çalışma penceresinde günde 24 saat adım sayar takmışlar ve ortalama olarak katılımcılar çalışmadan önce günde yaklaşık 9600 adım atmaktaydılar. Çalışmanın sonunda, 10.000 basamaklı gruptaki katılımcıların ortalaması 11.066 basamak, 12.500 basamaklı gruptaki katılımcıların ortalaması 13.638 basamak ve 15.000 basamaklı gruptaki katılımcıların ortalaması günde 14.557 adımdır. Her ne kadar kilo artan adımlardan etkilenmese de, fiziksel aktivite kalıpları üzerinde duygusal ve sağlık açısından başka faydaları olduğu şeklinde olumlu bir etkisi vardır.

Çalışmanın sonucu olumlu olmasa da başka açıdan olumlu sonuçlarından biri, hem 12.500 hem de 15.000 adımlık gruplarda hareketsiz zamanın büyük ölçüde azalması ve 15.000 adımlı grupta, hareketsiz kalma süresi günde 77 dakika kadar azalmıştır. Bailey, adım tavsiyelerinin en büyük yararının insanları yerleşik bir yaşam tarzından çıkarmak olduğunu ve kilo alımını kendi başına engellemese de, daha fazla adımın bizim için her zaman daha iyi olacağı şeklinde ifade etmiştir.

Medikaynak Referanslar

Bruce W. Bailey, Ciera L. Bartholomew, Caleb Summerhays, Landon Deru, Sharla Compton, Larry A Tucker, James D. LeCheminant, Joseph Hicks. The Impact of Step Recommendations on Body Composition and Physical Activity Patterns in College Freshman Women: A Randomized Trial. Journal of Obesity, Brigham Young University, 13 February 2020

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler