Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Genetik, yaş ve beyni etkileyen tıbbi durumlar dahil olmak üzere birçok faktör hafıza kaybında rol oynamaktadır. Hafıza kaybı için diyet ve yaşam tarzı gibi yönetilebilir bazı risk faktörleri de vardır. Hafıza kaybının tümüyle önlenmesi mümkün olmamakla birlikte, yaşlandıkça gelişen bilişsel düşüşe karşı beyni korumak için önlemler alınabilir.

Bu önlemlerden ilki, beynin sağlıklı kalması için düzenli kullanılmasıdır. Zihinsel antrenmanlar gri madde için önemlidir ve zihni zorlamak, hafızayı arttırabilmesi için büyümesine ve genişlemesine yardımcı olabilir. Yapılan büyük bir araştırma, haftada en az 5 gün sadece 15 dakikalık beyin jimnastiği aktivitesi yapanların beyin işlevinde iyileşmeler göstermiştir.

Fiziksel egzersizin de beyin sağlığı üzerinde doğrudan etkisi vardır. Düzenli egzersiz yaşla birlikte bilişsel azalma riskini azaltır ve beyni dejenerasyona karşı korur. Yapılan bir çalışmanın sonuçları, yapılan tempolu yürüyüş, koşu, yüzme, dans, kayak gibi aerobik egzerslerizin erken Alzheimer hastalığı olan kişilerde hafıza fonksiyonunu iyileştirebileceğini göstermektedir.

Hafızayı geliştirmeye yardımcı olabilecek diğer bir önlem ise farkındalık meditasyonudur. Birçok araştırma, meditasyonun beyin işlevini geliştirdiğini, beyin dejenerasyon belirteçlerini azalttığını ve hem çalışma hafızasını hem de uzun süreli belleği geliştirdiğini göstermiştir.

Uyku, genel beyin sağlığı için hayati öneme sahiptir. Vücudun doğal uyku döngüsünü bozmak, beynin hatıralar oluşturmak için kullandığı süreçleri engellediğinden, bilişsel bozulmalara neden olabilir. Tam bir gece istirahati, beynin uzun süreli anılar oluşturmasına ve saklamasına yardımcı olur.

Şekerli Yiyecekler Hafızaya Zarar Verebilir

Şekerli yiyecekler hafıza kaybında rol oynayabilir. Hayvan modellerinde 2017'den yapılan araştırmalar, şekerli içeceklerde yüksek olan bir diyetin Alzheimer hastalığı ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Aşırı şeker tüketmemek, toplam kalori alımını azaltarak da beynin korunmasına yardımcı olabilir. Yüksek kalorili diyet hafızayı bozabilir ve obeziteye yol açabilir. Hafıza üzerindeki etkileri, yüksek kalorili diyetlerin beynin belirli bölgelerinde enflamasyona neden olmasıyla bağlantılı olabilir.

Kahve veya yeşil çay gibi kaynaklardan elde edilen kafein hafıza için yararlı olabilir. Bir hafıza testinden önce kafein tüketmenin, katılımcıların beyninin hatıraları uzun süre saklamalarına yardımcı olduğu gösterilmiştir. 200 miligram kafein alan kişiler, hatırlama testlerinde 24 saat sonra kafein almayan insanlardan daha iyi puan almıştır.

Bitter çikolata yemek de hafızayı geliştirebilir. Yapılan bir çalışmada, çikolatanın içinde aktif bileşik olan kakao flavonoidlerin beynin fonksiyonlarını arttırmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bitter çikolata yiyen insanlar mekansal hafıza testlerinde daha iyi performans göstermiştir. Kakao flavonoidlerinin, beyne giden kan akışını iyileştirdiği düşünülmektedir. Bununla birlikte uzmanlar, bitter çikolatada en az %72 kakao içeriğinin hedeflenmesinin ve şeker eklenmiş çikolatadan uzak durulması gerektiğinin altını çiziyorlar.

Medikaynak Referanslar

Jon Johnson. How to improve your memory: 8 techniques to try, Medical News Today 2019.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler