Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerince desteklenen ve New England Journal of Medicine dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmada, araştırmacılar hamilelik sırasında COVID-19 aşısının 6 aylıktan küçük bebekleri COVID-19 nedeniyle hastaneye yatıştan korumaya yardımcı olduğuna dair ek kanıtlar sunmaktadırlar. Bebekler arasında COVID-19 nedeniyle hastaneye yatma riski Delta dalgasında (1 Temmuz-18 Aralık 2021) yaklaşık yüzde 80 ve Omicron dalgasında (19 Aralık-8 Mart 2022) yüzde 40 düşmektedir.

Bulgular, kadınları ve bebeklerini COVID-19’dan korumak için hamilelik sırasında COVID-19 aşısının önemini ortaya koymaktadır. Koruma Delta periyoduna kıyasla Omicron periyodunda daha düşük olmakla birlikte, riskteki orta düzey bir azalma bile önemlidir, çünkü muhtemelen COVID-19 aşıları öngörülebilir gelecekte 6 aylıktan küçük bebekler için uygulanabilir olmayacaktır.

Çalışma 1 Temmuz 2021 ila 8 Mart 2022 arasında, 22 ülkedeki 30 pediyatrik hastaneye başvuran 6 aylıktan küçük bebekleri kapsamaktadır. Bu çalışmada COVID-19 ile hastaneye yatan 537 bebekten alınan veriler yer almıştır. Veriler doğrultusunda COVID-19 enfeksiyonu nedeniyle yoğun bakıma ihtiyaç duyan bebeklerin çoğunun (yüzde 90) hamilelik sırasında aşılanmamış annelerin çocukları olduğu tespit edilmiştir.

Altı aydan küçük bebekler şiddetli solunum yetmezliği dahil COVID-19 komplikasyonları riski altındadırlar ve bu durum 0-4 yaşlarındakiler arasında yüksek oranda hastaneye yatma nedenidir. Araştırılan çocukların yüzde 21 kadarı yoğun bakıma başvurmuştur ve yüzde 12 kadarı mekanik ventilasyon veya oksijen tedariği için yardıma, vazoaktif infüzyonlara ihtiyaç duymuştur. Anneleri aşılanmamış iki bebek COVID-19 nedeniyle hayatını kaybetmiştir ve iki tanesi vücudun yeterli oksijen alması için ileri düzey yaşam desteğine ihtiyaç duymuştur.

Araştırmacılara göre bebekler için COVID-19 nedeniyle hastaneye yatışa karşı maternal COVID-19 aşısının etkinliği 20 haftalık hamilelik sonrası daha yüksektir.

Bebeğin korunmasının yanı sıra COVID-19 aşılarının kadını hamilelik sırasında şiddetli hastalığa karşı koruduğunu ve COVID-19 komplikasyonlarını azalttığını da unutmamak önemlidir.

CDC ile Amerikan Kadın Hastalıkları Uzmanı ve Jinekologları Koleji ile Maternal-Fetal Tıp Derneği gibi profesyonel tıbbi organizasyonlar hamilelikte herhangi bir an olabildiğince çabuk COVID-19 aşısı önermektedir. CDC önerilerine göre hamile, emziren, hamile kalmak isteyen veya gelecekte hamilelik düşünen kadınlar aşılanmalı ve COVID-19 aşılarını güncellemelidirler.

Medikaynak Referanslar

Ann & Robert H. Lurie Children's Hospital of Chicago. "COVID-19 vaccination in pregnancy helps protect infants from needing hospital care for COVID-19: CDC study results reinforce importance of COVID-19 vaccination during pregnancy." ScienceDaily. ScienceDaily, 24 June 2022. .

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler