Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yeni araştırmalar, egzersiz ve beyin arasındaki bağlantının düşündüğünüzden daha derine indiğini gösteriyor. Bu altı hareket türü daha yaratıcı hale gelmenize, öz- saygınızı artırmanıza ve değişik bilinç düzeylerine ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Bir tür olarak, sadece parmaklarımızı oynatarak kendimizi beslemenin, eğlendirmenin ve hatta eş bulmanın yollarını bulmakta oldukça başarılıyız ancak hareketsiz yaşamın zihinsel sağlığa faturası çok ağırdır. Zihin-beden bağlantısında devrimci yeni anlayış, düşünce ve duygularımızın sadece kafamızın içinde gerçekleşmediğini ve hareket etme şeklimizin zihnimizin işleme şekline derin bir etkisi olduğunu ortaya koyuyor.

Ayağa kalk

Size kolay gelen bir tempoda koşmak veya yürümek, beynin rasyonel ve doğrudan düşünmeyi sağlayan ön bölgelerindeki aktiviteyi geçici olarak azaltarak zihni dinlendirir ve yaratıcı fikirleri ortaya çıkartır. Stanford Üniversitesi araştırmacılarına göre, toplantıdan önce yürüyen kişilerden iyi fikirler çıkıyor ancak oturanlara göre doğrusal sorun çözme testlerinde biraz daha kötü performans gösteriyorlar. İlginç bir şekilde, yavaş yürüyüş beyne giden kan akışını etkilemekle birlikte, Highlands Üniversitesi'nden Dick Greene ve ark.’larına göre yere bastığımızda arterler sıkışarak kandaki türbülansı arttırıyor ve beyne yüzde 15'e kadar fazla kan gidiyor. Ayrıca egzersiz ezberleme ve mekansal farkındalık bölgesi hipokampusta gri maddeyi arttırmaktadır.

Güçlü ol

1980'lerdeki çalışmalar modern erkeğin hareketsiz yaşam yüzünden önceye göre daha güçsüz olduğunu göstermiştir. Orta yaşta daha güçlü olanların beyninde gri madde daha fazladır ve 10 yıl sonraki hafızaları da daha iyidir. Çalışmalarda ağırlık kaldırma egzersizi sırasında kemikten salgılanan osteokalsinin eksikliğinde yaşa bağlı bilişsel ve nörodejeneratif kayıplar olduğu düşünülmektedir. Ayrıca fiziksel gücün daha yüksek özgüven ve hayatın her alanında yetkin hissetmeyle bağlantısı bilinmektedir. Nörobilimci Antonio Damasio, vücudumuzun kas ve kemiklerimizin sağlığı hakkında bilinçsiz bir anlayışa sahip olduğunu ve kas iskelet sisteminden gelen olumlu mesajlarla da başa çıkma konusunda gizli bir güven oluştuğunu söylüyor.

Modern insanın gücündeki azalma her yaştan insanı etkileyen anksiyete ve zihinsel sorun salgınına yol açsa da vücutla zihni her zaman konuşturmak mümkündür. Tek başına kuvvet antrenmanı depresyon ve anksiyete ile başa çıkmak için güçlü bir araçtır ve spor salonuna gitmeden de sadece yere oturup kendi ağırlığınızı kullanarak bile bacak kaslarınızı güçlendirebilir sonra da ayağa kalkıp yürüyebilirsiniz.

Dans et

Dans etmek için yaratılmışken, insanları bir araya getirme gücü çok yüksek olan dansı azaltmaya çalışmak ne kadar anlamsız. Beyin görüntüleme çalışmaları, bebeklerin ritmik müzikteki aksamaları fark ettiklerini, 5 aylık olduklarında ise vücutlarını müzikle hareket ettirebildiklerini ve uyum arttıkça daha çok gülümsediklerini göstermektedir. Oxford Üniversitesi'nden Morten Kringlebach’a göre beynimizin bir sonraki adımda ne olacağını bildikçe küçük bir doz dopamin salgılar ve zevk duyarız. Ghent Üniversitesi'nden müzik psikoloğu Edith Van Dyck, vücudunuzla ritmi takip etmenin ikinci bir dopamin vuruşu sağladığını ve ritmi ürettiğimizi sandığımızı söylüyor. Yalnızken müzik dinlemek, sonra başkalarıyla paylaşmak ve senkronize olmak da keyif verir. Bu propriyoseptif " duyu, başkalarıyla aramızdaki sınırları geçici olarak bulanıklaştırarak bir yakınlık ve anlayış durumu yaratır.

Nefes al

Fark etmeden kolaylıkla yaptığınız bu hareketi, göğsünüzdeki ve diyaframınızdaki kasları kontrol eder, düşünerek ve hissederek yaparsanız büyük bir fark yaratabilir. Bunu beyin dalgalarınızı alıp onları havanın burnunuza giriş çıkış hızına bağlayarak yaparsınız. Bazı araştırmacılar, beynin nefes ile senkronize olma yeteneğinin, bilgiyi işleme şeklinin temel bir özelliği olabileceğine inanmaktadır. Ağzınızı kapatın ve dakikada altı nefes alın: 5 saniye nefes alın, sonra 5 saniye nefes verin böylece oksijen doygunluğunu yüzde birkaç artabilir ve beyin fonksiyonunda küçük bir fark yaratır, vücudu stresten sonra sakinleştiren N.Vagusu uyarır. 2018’de Pisa Üniversitesi'nden Andrea Zaccaro, gönüllülerin dakikada üç nefes aldıklarında beyin dalgalarının özellikle duygusal işlemede yer alan beyin bölgelerinde düşük frekanslı delta ve teta bantlarında senkronize olduğunu bulmuştur. Teta dalgaları "düşünme yerine derin rahatlama ve "varlık duygusuyla ilişkilidir ve bazı denekler uykuya dalacak kadar rahatlamıştır. Yavaş nefes alırken uyumamayı başarırsanız kimyasallara ihtiyaç duymadan farklı bir bilinç aşamasına da geçebilirsiniz.

Dik dur

Psikolojik araştırmalara göre, gevşek bir duruşun olumsuz düşünme ve yenilgi duygularına bağlanırken dik, geniş bir duruş daha olumlu bir zihinsel tutum sağlıyor. Stresli bir olay sırasında dik durmak daha az stres yaşayıp daha hızlı iyileşmeye yardımcı oluyor. Ancak yakın zamana kadar, fiziksel olarak dik durmanın olumlu ve kendine güvenen bir zihin durumu ile bağlantısının mekanizması bilinmiyordu. Pittsburgh Üniversitesi'nden Peter Strick, beyin ve adrenalin üreten böbreküstü bezlerini birbirine bağlayan sinirsel yolları izlerken adrenal medulla adlı bu bezlerin iç kısmının, beynin istemli hareketleri kontrol eden motor korteks bölgeleriyle bağlantılı olduğunu bulmuştur. Bu sinir yolu, gövdeyi stabilize eden ve duruşu destekleyen kaslarla bağlantılıdır ve tüm hareketlerle devreye girebilir. Strick, tam bilinmese de bağlantının pilates, yoga ve tai chi gibi omurga temelli egzersizin stres giderici etkilerini açıklayabileceğini düşünüyor.

Gerin

Sert kasları germek iyi hissettirir, ancak gergin kasları gevşetmenin bazı şaşırtıcı ek faydaları olabilir. Araştırmalar, gerilmenin fasyada, kaslarımızı saran ve hareket ettiğimizde birbirlerinin üzerinden kaymalarına izin veren bağ dokusu tabakalarında değişikliklere yol açtığını gösteriyor. Sıvıya batırılmış bir sünger gibi yapılandırılan fasyanın, inflame sıvıları lenfatik sisteme akıtarak bağışıklık sisteminin bu sıvıları düzenli olarak temizlemesine ve iltihaplanma ile başa çıkmasına yardım ettiğini düşündürür.

Kontrolsüz inflamasyon depresyon, kronik ağrı ve yorgunlukla bağlantılıdır ve modern yaşam tarzları ve obezite ile şiddetlenir ve yaşlandıkça hızlanır. Fasyayı germe ve sıkıştırmanın iltihabı azalttığı doğrulanırsa, bu, yoga ve tai chi yapan kişilerin neden daha düşük seviyelerde inflamatuar belirteçlere sahip olduğunu açıklamaya yardımcı olabilir ve germe egzersizi için ara verilmesini destekler.

Medikaynak Referanslar

Williams, C. (2021) How the way you move can change the way you think and feel, New Scientist. (Accessed: 23 June 2021).

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler