Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Harry Potter hayranlarının büyülü güçleri olmayabilir, ancak mugglelar arasında en iyisi olduklarını bilmek onları mutlu edebilir. Yapılan bir araştırma Harry Potter'ı okuyan çocukların daha az ön yargılı olduğunu ortaya koymuştur. Harry Potter'ın en büyük büyüsü: Ön yargının azaltılması başlıklı araştırma, en çok satan kitapları okuyarak uzun süreli temasın damgalanmış gruplara (göçmenler, homoseksüeller, mülteciler) karşı tutumlarını iyileştirip iyileştirmediğini test etmek için üç çalışma yürüttü.

Sonuç olarak Harry Potter ile kendilerini özdeşleştiren, Voldemort ve Ölüm Yiyenler gibi olumsuz karakterlerden uzaklaşan genç okurlarda ön yargısının etkisini hafiflettiğini buldular. Bu durum şüphesiz kitapların hayranları için şaşırtıcı olmayacaktır. Sonuçta, Yaşayan Çocuk ve arkadaşları, romanlar boyunca kendilerini devler, muggle doğumlular ve kurt adamlar da dahil olmak üzere azınlık gruplarıyla hizalarlar ve ön yargılarıyla savaşırken yumruk çekmezler.

Önemli Olan Birinin Nasıl Doğduğu Değil, Nasıl Büyüdüğüdür

Geçtiğimiz yıl web sitesinde yazan J.K. Rowling, "Saf kan", "melez" ve "muggle doğumlu" ifadelerinin önemli olduğu ve yaratıcılarının ön yargılarını ifade ettiği kişiler tarafından oluşturulduğunu belirtmiştir. Örneğin Lucius Malfoy gibi biri söz konusu olduğunda, muggle doğumlu bir sihirbaz muggle kadar kötüdür. Bu nedenle Harry, annesinin büyükanne ve büyükbabası nedeniyle sadece yarı büyücü olarak kabul edilir. Bunun çok zoraki olduğunu düşünüyorsanız, Nazilerin 'Aryan' veya 'Yahudi' kanını neyin oluşturduğunu göstermek için kullandıkları gerçek çizelgelere bakabilirsiniz. Rowling, "saf kan , "melez ve "muggle doğumlu tanımlarını tasarladığında bu çizelgelerden Washington'daki Holokost Müzesi’inde bir tane gördüğünü ve Ölüm Yiyenler ile Nazilerin aynı çarpık mantığı kullandığını görmenin kendisini ürperttiğini ifade etmiştir. Nazilerin propagandalarına göre de, tek bir Yahudi dedesinin saf kanı kirlettiğidir. Ayrıca Rowling’in romanlarındaki sözcüsü Albus Dumledore’unda dediği gibi, "saf kan olamaya çok önem veriyorsunuz ama önemli olan birinin nasıl doğduğu değil, nasıl büyüğüdür.

2016 yılında yapılan yeni bir araştırma da Harry Potter okuyucularının Donald Trump'tan hoşlanma olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Pennsylvania Üniversitesi'nden Profesör Diana Mutz, okuyucuların Trump'ın politik tarzı ile kitabın kötü adamı Lord Voldemort arasında paralellikler görebileceğini savunmuştur.

Medikaynak Referanslar

Harry Potter fans are beter humans according to science, Mimi Launder, 19 February 2020, indy100

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler