Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

ESMO, UNICANCER ve Cancer Research UK arasındaki ortak bir girişim olan Kişiselleştirilmiş Tedavide Moleküler Analiz (MAP) Konferansı'nda sunulan ve kendi türünde ilk olan klinik araştırmada ileri evre kanserlerde hassas tıp ya da kişiye özel uygun tedavi ile tümörün tekrar büyümesi için gereken zamanı yavaşlatmanın mümkün olabileceği gösterildi.

Paris Gustave Roussy Kanser Kampüsü’nde gerçekleştirilen araştırmada gen haritalanması yapılmış ve uygun tedavisi belirlenmiş 1110 ileri evre kanser hastasından 199’unda, daha önce denenen tedaviler ile karşılaştırıldığında kanserin tekrar büyümeye başlamasından önceki sürenin %30 daha fazla olduğunu gördüler. Bu süre 5 ila 32 ay arasında değişiyordu.

Araştırmaya dahil edilen hastalar daha fazla tedavi seçeneği kalmamış ve en az 3 tedavi seçeneğinin denendiği hastalardı. Araştırma grubu bu hastaların 411’i için potansiyel hedef moleküller ve bu hastaların 199 tanesi için hedefleri vuracak deneysel moleküller buldular. Hastalar akciğer, meme, kranial, boyun, prostat, mesane, bağırsak ve mide kanseri gibi çeşitli ileri evre kanser tiplerine sahiplerdi.

Araştırmacılar yaptıkları araştırmanın ilk hassas tıp araştırması olduğunu ve kişilerin DNA’larını analiz ederek ileri evre kanser hastalarında tedavi seçeneklerinin geliştirilebildiğini gösterdiklerinin altını çizdiler. Bu sonuçların, bazı vakalarda deneysel ilaçları test edebildikleri ve ileri evre kanser hastalarından yaklaşık beşte birinin tümör büyümesini yavaşlatabildikleri için özellikle heyecan verici olduğunu belirttiler. Ayrıca bu gelişmenin sadece tek bir kanser tipine değil birden fazla kanser tipine sahip hastalarda fayda sağlayabileceği için çok önemli olduğunu aktardılar.

Araştırmacılar yaptıkları bu çalışmanın sonuçlarının hassas tıp ve kişiye özel tedavi için çok heyecan verici olduğunu ve bu alanda devam eden çabanın muhteşem olduğunu söylediler. Bu noktada ellerindeki verilerden olabildiğince çok yararlanmanın çok önemli olduğunu da belirttiler. Kişiselleştirilmiş Tedavide Moleküler Analiz buluşmasının kanser hastaları için hassas tıp programlarının geliştirilmesinde en iyi yolu bulmak için tüm dünya çapında uzmanları bir araya getirdiğini belirttiler.

Medikaynak Referanslar

Cancer Research UK. "Precision medicine trial first of its kind to show benefit to patients." ScienceDaily. ScienceDaily, 23 September 2016

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler