Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Doktorunuz ne sıklıkla egzersiz yaptığınızı sorduğunda, ona dürüst bir cevap verir misiniz? Ya da son zamanlarda nasıl beslendiğinizi sorduğunda cevabınız ne olur? İnsanların çoğu bu sorularda gerçekçi cevaplar vermekten kaçınıyor.

ABD’de yapılan yeni bir araştırmaya göre, ankete katılan kişilerin yüzde 60 ila 80'inin sağlıklarıyla ilgili önemli olabilecek bilgiler hakkında doktorlarıyla paylaşımda bulunmadıkları ortaya çıktı. Diyet ve egzersizle ilgili yanlış bilgilerin yanı sıra, ankete katılanların üçte birinden fazlası doktor tavsiyesine uymadıklarını itiraf etmekten kaçındı. Bazı hastalar ise doktorların tavsiyelerini tam olarak anlamadıklarını itiraf etti.

Katılımcılar niçin şeffaf olmadıklarını açıkladığında, çoğu yargılanmaktan kaçınmak istediklerini ve belirli davranışların ne kadar kötü olduğu hakkında ders almak istemediklerini söyledi. Bu yüzden yarısından fazlası gerçeği söylemekten utandı.

Doktor-hasta ilişkisine dair bu içgörüler, ulusal bir çevrimiçi anketten elde edildi. Bir ankette, yaş ortalaması 36 olan 2.011 katılımcıdan cevaplar alınmışken; ikincisi, ortalama yaşı 61 olan 2.999 katılımcıya uygulandı.

Genç Kadınlarda Bu Davranış Daha Yaygın

Katılımcılara doktor ile hasta iletişiminde gerçeğin saklandığı 7 örnek senaryo verildi ve geçmiş davranışlarına göre bunlardan kendilerine uyan bir senaryo olup olmadığı soruldu. Katılımcılardan daha sonra bu seçimi neden yaptıklarını hatırlamaları istendi. Anket; hekimler, psikologlar, araştırmacılar ve hastalardan alınan verilerle geliştirildi ve genel halkla pilot testler aracılığıyla optimize edildi.

Her iki ankette de daha genç olan ve sağlıklı olduğu bildirilen kadınlar, tıbbi açıdan önemli bilgileri doktorlarına söylemediklerini itiraf ettiler. Bu bilgi, bu fenomenin ne kadar yaygın olduğunu göz ardı ettiğimizi gösteriyor. Hastalar ne yedikleri, ya da ilaçlarını alıp almadıkları hakkında bilgi vermezlerse, bu durum sağlıkları için önemli olumsuz sonuçlara yol açabilir. Özellikle de kronik bir hastalıkları olan hastalarda, hekimlerin tavsiyelerine uyulması daha büyük önem taşımaktadır.

Sorunu daha ayrıntılı olarak anlamak, sorunu düzeltmenin yollarını gösterebilir. Örneğin, hastalar yıllardır tanıdıkları doktorlarla daha açık olabiliyorlar mı? Bu iletişim nasıl iyileştirilebilir? Bazı durumlarda hekimlerin iletişim kurma şekilleri, hastaların tereddütlü hale gelmesine neden olabilir. Bu nedenle hekimlerin de bu konuda dikkatli olmaları önemlidir.

Medikaynak Referanslar

Levy AG, et al. Prevalence of and Factors Associated With Patient Nondisclosure of Medically Relevant Information to Clinicians. JAMA Network Open, 2018; 1 (7): e185293 DOI: 10.1001/jamanetworaopen.2018.5293

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler