Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Bir dizi çalışma, fosil yakıtlardan ve yakılan odunlardan kaynaklanan hava kirliliğinin, bakterilerin davranışlarını doğrudan etkileyebileceğini ve bazı durumlarda hastalığa neden olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. İngiltere, Leicester Üniversitesi'nden Julie Morrissey henüz başlangıç aşamasında olduklarını söylüyor ve ekliyor "Bu sağlığı etkiliyor olabilir, çünkü potansiyel olarak mikrobiyomları ve bulaşıcı hastalık mikroplarını etkiliyor." Hava kirliliği ve sağlık üzerinde birçok olumsuz etkileri solunum enfeksiyonlarına karşı bizi daha savunmasız bırakmaktadır. Uzun süredir bunun gibi enfeksiyonların solunum yolları ve akciğerlerdeki dokulara verilen hasarın bir sonucu olduğu kabul edilmiştir.

Ancak birkaç yıl önce, bir meslektaşıyla yaptığı bir konuşma Morrissey'i hava kirliliğinin bakteri davranışını doğrudan etkileyip etkilemeyeceğini merak ettirdi. Ekibi şimdi bunun böyle olduğunu gösteren önemli kanıtlar topladı. Birçok insan, solunum yollarında zararsız bir şekilde yaşayan potansiyel olarak tehlikeli bakterilere sahiptir. Bu bakteriler bir fırsat algıladıklarında, topluca bir enfeksiyona neden olacak bir saldırı başlatmaya karar verebilirler. Morrissey'in bulguları, bazı kirleticilerin bu davranış değişikliğini tetikleyebileceğini gösteriyor. Son çalışmalardan birinde ekibi, siyah karbon adı verilen bir tür partikül kirliliğinin varlığında veya yokluğunda birkaç gün boyunca antibiyotiğe dirençli bir "süper bakteri olan MRSA suşunu çoğalttı. MRSA bakterileri daha sonra farelerin burunlarına koyuldu ve siyah karbona maruz kalanların daha virülan olduğu anlaşıldı. Bir hafta sonra, farelerin solunum yollarında beş kat daha fazla siyah karbona maruz kalmış bakteri vardı.

Morrissey, "Bunun daha fazla araştırılması gereken bir şey olduğunu düşünüyorum. Belirli kirleticilerin sorumlu olduğu ortaya çıkarsa, sağlık etkileri hakkında daha fazla fikir ve seviyelerini kontrol etmek için daha fazla neden verir" diyor. Çalışmaya katılmayan Londra Queen Mary Üniversitesi'nden Jonathan Grigg, hava kirliliğinin zararlı etkilerine dair kanıtların arttığını, bunun neden zararlı olduğunu anlamanın hala önemli olduğunu söylüyor. Grigg "Önemli zira biyolojik inandırıcılık sağlayarak epidemiyolojik kanıtları güçlendiriyor. Hava kirliliğinin sağlığa etkilerini önemli ölçüde hafife aldığımızı düşünüyorum" diyor ve ekliyor " Bulgular, örneğin enfeksiyon geliştirmelerini önlemek için kirliliğin yüksek olduğu günlerde savunmasız bireyleri korumaya yönelik tedavilere de yol açabilir" diyor.

Medikaynak Referanslar

Purves, J., Hussey, S. J., Corscadden, L., Purser, L., Hall, A., Misra, R., ... & Morrissey, J. A. (2022). Air pollution induces Staphylococcus aureus USA300 respiratory tract colonisation mediated by specific bacterial genetic responses dependent on the global virulence gene regulators Agr and Sae. bioRxiv.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler