Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Köri severler yıllarca zerdeçalın anti-enflamatuar özellikleri üzerine yemin etmiş olmasına karşın aktif bileşiği olan kurkumin, artık bu iddiaları klinik çalışmalarla doğrulamayı umut eden bilim insanlarına sahip. Ancak vücudun kurkumini kolayca emememesi, kurkuminin kanser, kalp hastalığı, Alzheimer ve diğer birçok kronik sağlık durumunu başarılı bir şekilde tedavi edebileceğine dair bilimsel kanıt arayan tıbbi araştırmacılara engel oluşturmuştur. Şimdi ise, Güney Avustralya Üniversitesi (UniSA), Kanada'daki McMaster Üniversitesi ve Teksas A&M Üniversitesi'nden araştırmacılar, kurkuminin küçük nanopartiküller yoluyla insan hücrelerine etkili bir şekilde verilebileceğini göstermiştir. UniSA'da farmasötik bilimi profesörü Sanjay Garg ve meslektaşı Dr.Ankit Parikh, oral biyoyararlanımını yüzde 117 oranında arttırmak için kurkuminin davranışını değiştiren bir nano formülasyon geliştiren uluslararası bir ekibin araştırmacılarıdır. Araştırmacılar hayvan deneylerinde kurkumin içeren nanoparçacıkların sadece bilişsel bozulmayı önlemekle kalmayıp aynı zamanda hasarı da tersine çevirdiğini göstermiştir. Bu bulgu, Alzheimer için klinik geliştirme çalışmalarının da yolunu açmaktadır. UniSA nörobilimcisi olan Profesör Xin-Fu Zhou, yeni formülasyonun Alzheimer hastalığı için potansiyel bir çözüm sunduğunu ve kurkuminin, Alzheimer için her ikisi de önemli patolojik faktörler olan oksidatif stres ve iltihabı baskılayan bir bileşik olduğunu belirtmiştir. Ayrıca Zhou, Alzheimer hastalarının beyninde bir araya toplanan küçük protein parçaları olan amiloid plakların çıkarılmasına yardımcı olduğunu sözlerine eklemiştir.

Kurkumin Genital İnflamasyonu da En Aza İndirebilir

Kurkuminin aynı uygulama yöntemi, genital herpesin yayılmasını da önleyebileceğini göstermek için araştırmacılar tarafından test edilmektedir. Profesör Garg, genital herpes'i (HSV-2) tedavi etmek için daha iyi emilen bir kurkumin formuna ihtiyaçları olduğunu, bu yüzden nano formülasyonda bir kapsülleşme gerektirdiğini belirtmiştir. Garg ayrıca, kurkuminin genital herpes virüsünü durdurabileceğini, iltihabı azaltmaya yardımcı olan HIV ve diğer CYBE'lere daha az duyarlı hale getireceğini ifade etmiştir. Kadın genital sistemindeki (FGT) bakteriyel ve viral enfeksiyonlar mukozal bariyeri bozduğu için kadınlar biyolojik olarak genital herpes'e karşı daha savunmasızdır. Bununla birlikte, kurkumin, genital inflamasyonu en aza indirebilir ve HSG-2 enfeksiyonuna karşı kontrol edebilir, bu da FGT’de HIV enfeksiyonunun önlenmesine yardımcı olacaktır.

Medikaynak Referanslar

Danielle Vitali, Puja Bagri, Jocelyn M. Wessels, Meenakshi Arora, Raghu Ganugula, Ankit Parikh, Talveer Mandur, Allison Felker, Sanjay Garg, M.N.V. Ravi Kumar, Charu Kaushic. Curcumin Can Decrease Tissue Inflammation and the Severity of HSV-2 Infection in the Female Reproductive Mucosa. International Journal of Molecular Sciences, 5 March 2020

                             

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler