Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Baş araştırmacı (MD, PhD) Julia A. Elvin'e göre, tümörleri ilgili hedeflenebilir popülasyonlara daha iyi gruplandırmak için araştırmacılar yakın zamanda 4114 yumurtalık tümörü numunesini meydana gelebilecek farklı moleküler değişiklikleri tanımlamak için değerlendirdiler. Sonuçları 2017 ASCO Yıllık Toplantısı'nda sunulan bu örnekler, 315 gene kadar olan hibrit yakalama tabanlı yeni nesil bir sekanslama platformu aracılığıyla genomik değişim sınıfları için analiz edildi. Tümör alt tipleri, yüksek dereceli seröz (n = 2770), sınıflandırılması zor (n = 807) ve seröz olmayan (n = 537) olarak ayrıldı. ASCO'da Targeted Oncology ile yapılan bir röportajda, Foundation Medicine Vakfı başkan yardımcısı ve kıdemli ortak olan Elvin, yumurtalık kanserindeki bu genomik araştırmayı ve hastalar için tedavi kararlarını potansiyel olarak nasıl etkileyebileceğini tartıştı.

Targeted Oncology (TO): Bu araştırma hakkında genel bir bilgi verebilir misiniz?

Elvin: İşbirlikçilerimle birlikte yaptığım çalışma 4100'den fazla yumurtalık kanseri, peritoneal tümör ve fallop tüpü tümörü olan en geniş yumurtalık tümörü örneği incelemesidir. Bunu yapma şeklimiz kapsamlı genomik profilleme kullanmamızdır. Bu, 315 farklı onkojen ve kansere bağlı genlere baktığımız ve bunları tamamen sıraladığımız hibrit yakalama tabanlı yeni nesil bir sekanslama platformudur. Mutasyonlar, ekleme / silme olayları ve kopya sayısı değişiklikleri ve yeniden düzenlemeler dahil olmak üzere 4 genomik değişiklik kategorisinin tümünü yakalayabildik. Bu, bu çalışma için inanılmaz derecede önemlidir, çünkü şimdi yapabileceğimiz bir sonraki seviye gözlemler için sıralama yaklaşımının derinliği ve kapsamlılığı gereklidir.

TO: Bu durumun yumurtalık kanseri tedavi alanını nasıl değiştirdiğini düşünüyorsunuz?

Elvin: Bu sonuçların gerçekten yumurtalık kanseri olan hastalar için tedavi olasılıklarının manzarasını değiştirme fırsatı bulduğunu görüyorum. Gelecekte bir hastanın doktorun ofisine gelip düşmanı bilerek moleküler detaylarla yüzleşeceği ve sadece cerrahinin ilk adım planını değil, belki de bir adjuvan kemoterapi geliştirebileceği bir zaman düşünmek inanılmaz derecede güçlüdür, ancak aslında bu tümörler geri döndüğünde ne yapacaklarına dair bir stratejiye sahip olacaklar, ki bu tümörlerin çoğu geri döner. Bu hastaların %50'den fazlasının sadece tümör patolojisine dayanarak geçmişte düşünemeyecekleri seçenekler olduğunun farkındalığı olağanüstü bir ilerlemedir.

TO: Sizce geriye kalan başka zorluklar var mı?

Elvin: Kalan zorluklardan biri, bu alanın hala bu hastalar için bölgeye özgü ve isme özgü bir sınıflandırma sistemi tarafından yönlendirilmesidir ve bu da doktorların yaratıcılığını sınırlar ve böylece bir hastanın tedavi seçeneklerini de sınırlar.

Medikaynak Referanslar

Elvin JA, He Y, Sun J, et al. Comprehensive genomic profiling (CGP) with loss of heterozygosity (LOH) to identify therapeutically relevant subsets of ovarian cancer (OC). J Clin Oncol. 2017;35 (suppl; abstr 5512).

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler