Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Dejeneratif osteoartritli hastalarda ve hemofilik hastalarda yaygın olarak çeşitli ilaçların eklem içi enjeksiyonları kullanılır. Hemofilik artropati, belirli bir sekonder osteoartrit (OA) türüdür, ancak güçlü sinovyal, kıkırdaklı ve subkondral bileşenlerin dejenerasyonu, demir ve kanın eklemdeki doğrudan etkisi ile kışkırtır.

Bu konu ile ilgili yapılan güncel bir çalışmanın amacı hemofilik artropatiden etkilenen eklemlerde çeşitli eklem içi ilaçların kullanımına ilişkin literatürü gözden geçirmekti.

Çalışma kapsamında araştırmacılar literatürdeki verileri gözden geçirdiler. İncelemeler, 3 Aralık 2018'den 15 Aralık 2018'e kadar üç araştırmacı tarafından üç tıbbi elektronik veritabanında (PubMed, Cochrane Kütüphanesi ve Scopus Web of Science) gerçekleştirildi. Arama dizesi aşağıdaki gibiydi: (hyaluronik asit veya viskosuplikasyon veya trombosit açısından zengin plazma veya kortikosteroid veya mezenkimal kök hücreler) ve (hemofili veya hemofilik artropati veya hemofilik artrit).

Eklem İçi Enjeksiyonlar Ağrıyı Hafifletebilirler

Araştırma yapıldıktan sonra bilim insanları kullanabilecekleri toplam 300 makale tespit ettiler. Çalışmanın amacına uygun olarak seçilen 47 makale hakemler tarafından analiz edilmişti ve çalışmaya dahil edilmenin uygunluğu açısından bağımsız olarak değerlendirilmişlerdi. Dahil etme kriterlerinin açık bir şekilde yerine getirilmesine dayalı olarak 12 makale dahil edilmiştir. 35 makale çeşitli nedenlerden dolayı hariç tutulmuştu. Bunların 14 tanesi için tam metni veya erişilebilir verisi yoktu. 15 tanesi birincil konu olarak cerrahi veya rehabilitasyon terapisi içermekteydi ve 6 tanesi sistematik incelemelerdi (ana konular hemofilik artropatinin ötesindeydi).

Uzmanlar mevcut literatürü incelediklerinde hemofili hastaları ile ilgili olarak, çeşitli ilaçların eklem içi enjeksiyonları (hyaluronik asit, kortikosteroidler, plateletten zengin plazma (PRP) ve mezenkimal kök hücreler (MSC)) hakkındaki yayınların bilimsel kanıt derecesi çok düşük olsa da, bu ilaçların aylarca eklem ağrısını hafifletebileceğini, bu yöntemin 6-12 ayda bir tekrarlanabileceğini ve bu tür bir yaklaşımın tavsiye edilebilir olduğunu belirttiler. Öte yandan kortikosteroid enjeksiyonlarının birkaç hafta boyunca eklem ağrısını hafiflettiğinin görüldüğünü belirten yazarlar, bu yöntemin yan etkiler nedeniyle hemofili hastalarında rutin kullanımda önermediklerini de eklediler. Bu önerilere ek olarak, plateletten zengin plazma (PRP) ve mezenkimal kök hücrelerin (MSC) hemofilik artropatideki etkinliği onaylanmayı beklediğini belirten uzmanlar, bu yüzden şu anda bu yaklaşımları öneremediklerini söylediler.

Medikaynak Referanslar

Buccheri E, Avola M, Vitale N, Pavone P, Vecchio M. Haemophilic arthropathy: A narrative review on the use of intra-articular drugs for arthritis. Haemophilia. 2019;25(6):919–927. doi:10.1111/hae.13857

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler