Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Daha önce tedavi almamış (PUP) ağır hemofili A hastalarında inhibitör gelişimi multifaktöriyel bir durumdur. İnhibitör gelişiminin altında yatan mekanizma kesin olarak aydınlatılamamış olsa da çok sayıda genetik ve çevresel risk faktörü belirlenmiştir. Rutin aşıların ve çocukluk çağı enfeksiyonlarının tehlike sinyali oluşturarak inhibitör gelişimi riskini arttırabileceği öne sürülmüştür ancak FVIII infüzyonuna yakın bir zamanda uygulanan aşıların inhibitör gelişimiyle ilişkili olup olmadığı bilinmemektedir. Gerçekleştirilmiş olan bu çalışmada PUP’larda ilk 75 uygulama günü içerisinde FVIII infüzyonuna yakın bir zamanda aşı uygulamasının inhibitör gelişimi ile ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır.

Çalışmaya pedNet kayıtlarından, daha önce tedavi almamış, 1-75 uygulama günleri arasında aşı uygulaması gerçekleştirilmiş 375 ağır hemofili A (<0.01 IU / mL) hastası dahil edilmiştir. FVIII infüzyonundan itibaren 24, 72 veya 120 saat içerisinde aşı uygulanan ve uygulanmayan hastalar arasında inhibitör gelişimi riski karşılaştırılmıştır. FVIII infüzyonuna yakın zamanda aşı uygulamasının risk oranları Cox regresyon modeli kullanılarak hesaplanmıştır.

İnhibitör Gelişimi İçin Risk Artışı Bulunmadı

375 hastanın 77'sinde (% 20.5) inhibitör gelişmiştir. FVIII infüzyonuna yakın zamanda aşı uygulanan hastalar ile aşıları FVIII infüzyonundan uzak bir zamanda uygulanmış hastalar arasında inhibitör gelişimi benzer bulunmuştur. İnhibitör gelişme oranları; 24 saat için % 19.2 ve % 21.4 (P = .186), 72 için % 16.4 ve % 27.3 (P = 0.023), 120 saat içinse, % 18.3 ve % 25.0 (P = 0.085) olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak, ilk 75 uygulama günü içerisinde FVIII infüzyonuna yakın zamanda aşı uygulamasının inhibitör gelişimi ile ilişkisinin bulunmadığı gözlenmiştir. Elde edilen veriler, rutin aşı uygulamaları sırasında FVIII'in infüzyonundan kaçınmayı desteklememektedir.

Medikaynak Referanslar

Platokouki H et al. Vaccinations are not associated with inhibitor development in boys with severe haemophilia A. Haemophilia. 2017 Dec 15. doi: 10.1111/hae.13387. [Epub ahead of print]

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler