Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Hemofilik ayak bileği artropatisi, nükseden spontan eklem kanamalarından kaynaklanmakta, ağrı, deformite ve fonksiyon kaybına yol açmaktadır. İlerlemiş yapısal bozukluk varlığında tedavi seçenekleri artroplasti ya da artrodez uygulamasıdır. Artrodez halen bu hastalarda birinci seçenek tedavi olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, total ayak bileği replasmanı (TAR) son zamanlarda bir tedavi alternatifi olarak kabul görmektedir. Hemofilik ayak bileği artropatisinde TAR'ın orta ve uzun dönem sonuçları hakkında günümüzde yeterli veri olmamasından dolayı güncel bir çalışma bu konuya odaklanmıştır.

Çalışmada 1998 ile 2012 yılları arasında uygulama gerçekleştirilmiş 14 erkek hastada (ortalama yaş: 43 [dağılım, 27.4-57.6]) 17 ayak bileği replasmanı retrospektif olarak incelenmiştir. İmplantın sağkalımı, Kaplan-Meier analizi kullanılarak hesaplanmıştır. Hstalığın durumu, viral enfeksiyonlar, komplikasyonlar ve revizyon operasyonları çalışma kapsamında kaydedilmiştir. 12 TAR'ın takibinin değerlendirilmesi ameliyattan sonra 9.6 yıl (aralık 3.3-17.8) boyunca klinik muayene, ağrı ve memnuniyet ölçekleri, Amerikan Ortopedik Ayak ve Ayak Bileği Derneği (AOFAS) ayak arkası skoru ve SF-36 ile değerlendirilmiştir. Ayrıca radyografik değerlendirmeler de gerçekleştirilmiştir.

Sonuçlar Başarılı Bulundu

İmplant sağkalımı 5. yılda % 94, 10. yılda % 85 ve 15. yılda % 70 olarak hesaplanmıştır. Üç olguda revizyon ameliyatı gerekli olmuştur. Operasyon sonrasında 9.6 yılda (aralık 3.3-17.8) memnuniyet düzeyi %76 (dağılım 50-100) ve VAS'da ağrı 2/10 (aralık 0-6) olarak bulunmuştur. Hareket aralığı anlamlı olarak artmıştır (p = .037). SF-36 özet puanı, eşleşen bir standart popülasyon ile benzer bulunmuştur. AOFAS ayak arkası skoru ortalama 81 puan (73-90 arası) olarak bulunmuştur.

İlerlemiş hemofilik artropati varlığında total ayak bileği replasmanı, ayak bileği ekleminin hareketliliğini koruyarak olumlu orta ve uzun vadeli sonuçlar sağlayan, uygulanabilir bir tedavi seçeneği olarak öne çıkmaktadır.

Medikaynak Referanslar

Eckers F et al. Mid- to long-term results of total ankle replacement in patients with haemophilic arthropathy: A 10-year follow-up. Haemophilia. 2017 Dec 22. doi: 10.1111/hae.13386. [Epub ahead of print]

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler